„Пред системата има предизвикателства, които са свързани с променящата се среда, и тя трябва да се променя също. Трябва да направим няколко реформи, които сме отлагали или не сме направили по най-добрия начин“. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев в предаването „Панорама“ по БНТ.
Той отличи два фактора, които пречат на системата.
Първият е културата на заучаване, която трябва да се префокусира към функционалност. Затова е необходима промяна в учебните програми и оценяването. Вторият фактор е културата на формализма.
“ Директори, учители биват контролирани дали са попълнили даден документ, а не дали работят с учениците, има ли резултати. Трябва да се премине от документ към отговорност към резултатите“, заяви министърът.
Той подчерта, че реформите трябва да се правят експертно. Изисква се и базово политическо съгласие.
„Ще търся такова с останалите политически сили за списък с няколко реформи и политики“, каза министърът.
По думите му българската образователна система е прекалено амбициозна откъм предоставяне на знания и прекалено неамбициозна откъм трансформирането им в умения.
Министърът посочи още, че според здравните власти София най-вероятно ще се размине с грипна епидемия и преминаване на учениците в електронна среда.
По думите му обучението в електронна среда е „по-лошо от присъственото, но е по-добре от никакво“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg