Галина Тошкова е директор на Обединено училище „Добри Войников“ в с. Победа, Добричко от 2008 г. Тя може да се похвали, че в рамките на отминалите години са извършени много реформи в повереното Ӝ училище. „Възстановено е обедното хранене, подновена е целодневната форма на обучение, която в един момент беше сведена само до учениците от с. Победа. Материалната база е подобрена и разширена. Дигитализацията ни е на високо ниво, в момента лаптопи и мултимедии има в абсолютно всички стаи. Налични са и два интерактивни дисплея и интерактивни дъски, които се надяваме да увеличим.“
Главната промяна на училището е преобразуването му през 2017 г. от основно в обединено. То е сред първите пет училища на национално ниво, минали в този формат. Тази година е четвъртата с държавен план-прием и в с. Победа вече са изпратили първите си ученици със завършен първи гимназиален етап, които са с придобити професии – шивач и шлосер.
Тяхното професионално обучение като производствена и учебна практика е проведено в две предприятия в областния град, с които училището има договор. Часовете по професионалните предмети се провеждат във възстановената сграда на училищната работилница, която се използва и за самостоятелна производствена база.
Активно се използва и класната стая на открито. Броят ученици бавно се увеличава и е нараснал почти двойно за изминалите години. Основната причина е, че вече работят с деца от девет малки населени места, като се извозват и ученици в гимназиален етап от областния град, който се намира на три километра от с. Победа.
Миналата учебна година училището отбелязва своята 170-а годишнина с много инициативи. Директорката подчертава, че са желано училище за партньорства за иновации в образованието, защото колегите им в другите учебни заведения оценяват тяхната работа.
„Вече десет години работим с Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ (ЦМЕДТ). За трета година имаме образователен медиатор, но с такъв специалист сме работили по проект още от 2012 – 2013.“ Директорката подчертава, че техните ученици са от ромски етнос и ролята на образователния медиатор е много важна.
От учебното заведение залагат на дигитализацията на учебния процес. И това се харесва на учениците. Но директорката се притеснява, че много малка част от учениците разполагат с техника у дома.
Миналата учебна година са получени устройства от дарители и от „Амалипе“. От училището са платени интернет карти, за да могат децата да работят, но като цяло, проблемът с техниката е сериозен.
В училището организират различни извънкласни дейности за учениците като посещения, екскурзии, лагери и сини училища. Когато започва работа като директор, Галина Тошкова е изненадана, че родителите не пускат децата си дори на посещение до областния град.
А сега вече се интересуват къде ще е следващото им пътуване. „Това е промяна в начина на мислене, както и доверие“, подчертава тя.
Трудна е и работата с родителите от съседните 9 малки населени места, от които се извозват ученици в Обединеното училище. „Почти всеки ден има екипи, които обхождат домовете, за да проверяват сигналите за заболели от сезонния грипен вирус.
Не е преминало без проблеми и началото на новата учебна година. „В първите седмици няколко многодетни семейства твърдяха, че ги е страх да пуснат децата си на училище – споделя директорката. – Успяхме да ги убедим, че спазваме мерките и че територията на училището е безопасно място за техните деца.“
Училището разполага с клуб по народни танци, като танцовият състав „Хоп-троп“ е с 12-годишна история и конкурира успешно сходни състави на училища с насоченост към изкуствата. „Децата обичат да танцуват и добре се представят дори на международни фестивали.“
Директорката се хвали и с дейността преди пандемията на театралния клуб „Сто усмивки“, където се поставят представления по класически произведения, като „Албена“, „Боряна“, „Приказка за стълбата“. Учениците правят и представления по свои собствени сценарии.
ОбУ „Д. Войников“ е вероятно единственото от Добричка община, което участва в областните спортни състезания, където успех имат добре подготвените отбори по шах и футбол.
Заниманията по интереси са активни целогодишно, тъй като в училището има практика всяка седмица да има представяния на различните групи. Галина Тошкова отбелязва, че сега е малко по-трудно поради наложените ограничения в събирането на деца. И дава пример за 13 март 2020 г. – деня, в който бе обявено началото на пандемията през миналата учебна година. Тогава една от групите по интереси прави рожден ден на числото пи. „Всяка седмица имаме инициатива или празник – това сме го извели като извод от практиката, защото, когато приготвяме тържество или сходна изява, училището е пълно. Има много по-малко отсъстващи ученици. Така че в повечето случаи гледаме да осигурим ангажимент на децата, за да има интерес, да има присъствие в училище.“
Проблемът е, че отсъствието от училище по време на пандемията унищожава поне 70% от постигнатото. И децата отново търсят думите на български.
За учениците от начален етап е създадена игротека – стая, направена за заниманията по интереси. Тя е комбинация между стая с работни маси и стая за танци, защото има огледална стена. Там сега се намира вторият компютърен кабинет.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg