Празничен концерт и форум под надслов „Неделните училища – пример за ползотворно сътрудничество между държава, НПО и чужди образователни системи, които залагат на двуезичното обучение“ ще бъдат кулминацията на събитията по случай 10-годишинната на Българското неделно училище „Свети Иван Рилски“ в Кеймбридж. С различни инициативи през цялата учебна година се включват и децата от двата филиала на школото в Питърбъро и Сполдинг.
„На 11 май в една от най-старите църкви в Кеймбридж – „Сейнт Мери“, наши ученици ще представят концерт заедно с женски хор „Нуша“ с диригент Нели Андреева“, споделя пред „Аз-буки“ Нина Борисова – директор на Българското културно и образователно дружество „Св. Иван Рилски“ и член на Управителния съвет на Асоциацията на българските училища в чужбина.
В международния форум, който ще се проведе на 12 май, с лекции ще се включат както представители на българското училище, така и на академичната общност в България и Великобритания.
Домакините очакват гости от цял свят,
като заявки за участие се приемат до 10 април.
„В рамките на форума ще обменим натрупания през годините опит – нашия, на лекторите от Софийския университет и на чуждестранните лектори от Обединеното Кралство. Всички гости и участници ще оставим трайна следа в историята на обучението по български като втори език“, разяснява Нина Борисова.
Организаторите избират темата, посветена на ползотворно сътрудничество, така че да обхваща направления, в които работят от години. Борисова обяснява, че Българското неделно училище „Свети Иван Рилски“ – Кеймбридж, Питърбъро и Сполдинг, е в списъка с школата зад граница на Министерството на образованието и науката и има подкрепа от българската държава.
Регистрирани са и във Великобритания, като още от създаването си са
в контакт с местната организация Cambridge bilingual community network,
която работи с общностните училища.
Сред нейните основатели е проф. Йонгкан Лиу – лектор по приложна лингвистика и езиково обучение в Педагогическия факултет на Университета в Кеймбридж, който е и един от участниците във форума.
„Работата му е посветена изцяло на билингвизма и т.нар. наследствени езици. Той ще сподели своя опит през призмата на специфичните потребности в българските неделни училища“, казва Борисова.
И допълва, че с друг от участниците – доц. Лоти Хор от Факултета по образователни науки в Кеймбриджкия университет, е посещавал българското училище, за да наблюдават как протичат уроците. Лекцията на доц. Хор ще представи именно: „Как посещението на едно българско неделно училище вдъхновява ново разбиране на нашите отговорности като учители на двуезични деца в по-широкия контекст на британските училища и университети“.
Програмата на форума се допълва с лекции от представители на школата ни зад граница. Своя опит пред гостите ще представят г-жа Борисова, училищният ръководител на БНУ „Св. Иван Рилски“ – Кеймбридж, Питърбъро и Сполдинг, Димитринка Джумакова и д-р Валентина Александрова-Кирова – директор на БУ „Иван Станчов“ към Посолството на България в Лондон и училищен ръководител на БУ „Слово“ в Оксфорд. За теорията и практиката в урока по български език като втори ще говорят доц. Венера Матеева-Байчева и гл.ас. д-р Катрин Костова от Факултета по славянски филологии към СУ „Св. Климент Охридски“.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg