Библиотеката в Българското средно училище „Д-р Петър Берон“ в Прага, Чехия, ще бъде на разположение не само на учениците, преподавателите и непедагогическия персонал, а и на всички българи – почитатели на книгата. От тази учебна година
гражданите на чешката столица ще могат да вземат за вкъщи до 5 книги в рамките на месеца срещу депозит от 200 чешки крони.
„През последните години книжният фонд в библиотеката нарасна. Получихме много дарения от българи, закупували сме книги и по национални програми на МОН. Решихме да отворим библиотеката за цялата българска общност, за да бъдат книгите, с които разполагаме, не само за ученици ни, а и за всеки българин, който обича да чете. Всеки наш съгражданин може да дойде при нас и да си вземе книга“, споделя пред „Аз-буки“ директорката на Българското държавно училище в Прага Мария Носикова.
И допълва, че вече има интерес към предоставената възможност.
Библиотеката разполага с богат книжен фонд от над 3200 книжни единици с различна тематична насоченост:
българско народно творчество, детски книги от български и чужди автори, западноевропейска и българска литература; речници, книги на чужд език, включително чешки език, енциклопедии, помагала за подготовка за матурата по български език и мн. други.
Всеки, който иска да прочете точно определена книга, може да намери информация в библиотечния софтуер дали тя е налична. Периодично актуализираният списък се качва в Teams и всички учители могат да видят с какво разполага библиотеката, както и последните добавени книги.
Библиотечният фонд се съхранява в три помещения.
Най-малките ученици могат да намерят своето следващо четиво в „Читалнята“. Там е налично разнообразие от детска литература – български народни приказки, авторски български приказки, приказки на чужди народи, детски енциклопедии, които представляват особен интерес за по-малките деца от III и IV клас.
„Миналата година един ученик дойде при мен и каза:
„Г-жо, искам да ми дадете книга, от която да науча много неща!“
– разказва Камелия Илиева, която се грижи за библиотеката в Българското средно училище „Д-р Петър Берон“.
И допълва: – Децата харесват енциклопедиите, особено тези, които са свързани с историята на България и с известни наши личности като Васил Левски и Христо Ботев, със забележителностите на страната ни.“
В „Читалнята“ има и детско-юношеска литература.
„Там могат да се намерят любими книги, които и ние сме чели в детските си години“, казва библиотекарката.
И дава пример с „Робинзон Крузо“ на Даниел Дефо и „Без дом“ на Ектор Мало.
Второто помещение е самата библиотека. Тя е разделена на две части – с литература от чужди автори и с литература от български автори. „Огромен е броят на книгите – като се започне от българските класици и се стигне до най-съвременните автори, от които голяма част са подарявали творбите си на българското училище при посещение в Прага“, посочва Илиева.
В тази част тя открива и редица ценни експонати.
Най-старият от тях е от 1904 г. – стихотворения на Пейо Яворов с предговор от Пенчо Славейков.
Първата женска стихосбирка в българската литература – „Теменуги“ на Дора Габе. Книгата е с личен автограф на поетесата.
„Да се докосваш до книги, които съхраняват духа и почерка на авторите си, е много вълнуващо“, споделя библиотекарката.
Най-ценните книги в библиотеката са били притежание на чешката бохемистика Хана Райнерова, която превежда редица български автори – както класически, така и съвременни. Тя умира през 2007 г. и през 2008 г. дъщерите ѝ даряват българската част от домашната ѝ библиотека в БСУ „Д-р Петър Берон“.
„Хана Райнерова е имала особено близки отношения с Елисавета Багряна, Блага Димитрова. В една от книгите намерих писмо, в което тя обяснява на Блага Димитрова как ще преведе книгата – разказва Илиева – Споделя ѝ, че изключително много харесва творчеството ѝ, но за съжаление, нейните дъщери не говорят български и не могат да усетят красотата на творбите ѝ в оригинал.“
Преди години Ноеми Христова – чешката съпруга на Кирил Христов, също подарява на школото три тома от книгите на поета.
Най-старите и най-ценни книги се пазят като експонати в училищния музей.
Последната придобивка на училището, която ще бъде изложена, е издание на Рибния буквар на д-р Петър Берон от 1940 г. Посетителите на Музея могат да видя и граматиката на Любомир Андрейчин от 1947.
Третото помещение все още се подрежда. Там ще бъдат поместени книги, дарени от Асоциацията на български сдружения в Чехия. Илиева не е довършила прегледа на колекцията, но в нея могат да бъдат намерени различни енциклопедии, история на България, поредици с българска литература.
Читателите на библиотеката търсят различни четива. По-големите ученици идват самостоятелно спрямо интересите си или ако търсят нещо конкретно за часовете по литература. Например малко след отварянето на библиотеката идва зрелостничка, която търси помагала за подготовка на матурите.
Малките ученици също посещават библиотеката с класните си ръководители в началото на октомври. Второкласниците предварително получават насоки как да се държат, и заедно с Илиева избират книжки с приказки. Един от третокласниците избира енциклопедия, защото споделя, че у дома имат богата библиотека с български книги.
Най-много почитатели на библиотеката има сред четвъртокласниците.
„Няколко деца от IV клас идват редовно в библиотеката. Те вземат различни книжки, към които проявят интерес“, споделя наблюденията си Илиева.
Миналата година ученик от пети клас пък взема книжки в края на учебната година, за да има да чете цяло лято.
„Разнородни са читателите. Бих желала да има още повече. Приятно ми е да общувам с децата и да им бъда полезна. Надяваме се да има и външни читатели. Няма много места в Прага, където могат да бъдат намерени български книги. Най-много са в нашата библиотеката“, допълва библиотекарката.
Тя подчертава, че отношението към книгата се възпитава още в ранна детска възраст в семейството, а след това продължава и в училище.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg