Министерският съвет отпусна 1 003 933 лв. за осигуряване на дейности по осем национални програми за развитие на образованието.
По НП „Информационни и комуникационни технологии в системата на предучилищното и училищното образование“ средствата са в размер на 117 350 лв. за подкрепа и осигуряване устройства на ученици със специфични нарушения на способността за учене и с физически увреждания и двигателни ограничения, както и за ученици със специални образователни потребности.
Финансирането по НП „Иновации в действие“ е 132 000 лв. за организиране на форуми за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата.
По НП „Без свободен час“ се предоставят 137 730 лв. за заместващи учители за периода 01.07.2024 г. – 30.09.2024 г.
Отпуснатите средства по НП „Професионално образование и обучение“ са 11 290 лв. за четири общински училища, участвали в организацията и разработването на учебна и изпитна документация: ПГ „Васил Левски“ – Мездра; ПГ по керамика в Елин Пелин; ПГ по селско стопанство „Земя“ в Провадия и ПГ по селско стопанство в Нова Загора.
Финансиране от 50 000 лв. по НП „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“ получава общинското училище ОУ „Иван Вазов“ – Харманли, за изготвяне на учебно помагало.
По НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ 122 248 лв. се разпределят между 76 общински училища за обучение на педагогически специалисти за самооценка и управление на качеството.
По НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ се отпускат 288 540 лв. за провеждане на обучение на ученици в условията на преход към дигитална и зелена икономика и за придобиване на ИТ умения, свързани с професиите на бъдещето. Дейностите по организация и обучение са възложени на пет училища центрове, две от които са общински професионални гимназии: Математическата гимназия „Акад. Кирил Попов“ – Пловдив, и Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Константин Фотинов“ в Бургас.
По НП „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“ средствата са в размер на 144 775 лв. и се предоставят на 138 общини за възстановяване на направени разходи за профилактика и рехабилитация от 976 педагогически специалисти, работещи в общински образователни институции.
***
Одобрен е планът за 2025 – 2027 г. към Стратегическата рамка за развитие на образованието
Министерският съвет прие План за действие за периода 2025 – 2027 г. към Стратегическата рамка за развитие на образованието, обучението и ученето в Република България (2021 – 2030). В него са залегнали целите за подобряване качеството и приложимостта на образованието и се акцентира върху изграждането на умения и ключови компетентности от ранна възраст.
В Плана ще се изпълняват заложените в Стратегическата рамка цели и мерки по приоритетни области, насочени към предизвикателствата в системата на образованието и обучението. Такива области са ранното детско развитие, подкрепата на учителите, развиването на компетентности и таланти, сплотени училищни общности и системна работа с родителите. Акцент се поставя и върху ефективното включване и трайното приобщаване на децата и учениците, върху образователните иновации, дигиталната трансформация и професионалната реализация.
Част от мерките са свързани с продължаващата модернизация в образователните институции – ремонтиране и изграждане на нови детски градини и училища, обновяване на общежития, изграждане на спортни площадки и физкултурни салони. В рамките на този период ще се работи активно и за създаването на образователна STEM среда, за развитие на дигитализацията в училищата и подкрепа за иновативните институции.
Предвидено е и модернизиране в сферата на професионалното образование и обучение и създаване на центрове за високи постижения в тази област. Очаква се това да подобри качеството на образованието и връзките с бизнеса, както и да даде повече възможности за развитие на дуалното обучение.
Планът предвижда още организиране на школи за ученици с изявени дарби, посещения на музеи и културни обекти. Планирани са продължаваща квалификация на директорите и подкрепа на новоназначените ръководители чрез обучения за развитие на лидерски качества и споделяне на добри практики. Ще се насочи фокус и към кариерното развитие на педагогическите специалисти и повишаване на техните компетенции.
Изпълнението на дейностите по Плана ще повиши интереса и мотивацията за учене на децата и учениците, ще създаде приобщаваща среда за всички деца и ученици, а придобиваните от тях умения в още по-голяма степен ще отговорят на потребностите на пазара на труда. Това ще спомогне за развие на проектно базираното образование и изграждането на умения, които са необходими и приложими за съвременния свят.
С приемането на Плана се изпълняват ангажиментите на страната ни към Компонент 1 от Националния план за възстановяване и устойчивост и към Програма „Образование“ 2021 – 2027. В него са включени и мерки, свързани с присъединяването ни към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
***
Средствата по НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ ще се предоставят за учебен срок
Кабинетът актуализира Националната програма „Обучение за ИТ умения и кариера“. Изменението цели оптимизиране на обученията по програмата. Занапред финансовите средства ще се предоставят поотделно за всеки учебен срок, вместо еднократно за цялата учебна година, както е към момента. Очаква се по този начин да се постигане повишаване качеството на изпълнение на дейностите.
НП „Обучение за ИТ умения и кариера“ предлага формат за обучение за придобиване на III степен на професионална квалификация по професията „Приложен програмист“. По Програмата могат да се обучават ученици от средни училища и профилирани гимназии, както и ученици от професионални гимназии, които не се обучават по професия от професионалното направление „Компютърни науки“.
Ученици от професионални паралелки, които се обучават по професията „Програмист“ с придобиване на II степен на професионална квалификация, също могат да се включат в програмата и да надградят квалификацията си, като придобият III степен.
Обучението на учениците по Програмата се организира присъствено, в смесена форма – присъствено и от разстояние в електронна среда, в свободното време на учениците – през седмицата, в събота и неделя и/или през ваканциите.
НП „Обучение за ИТ умения и кариера“, която се изпълнява от учебната 2017/2018 г., е създадена във връзка с необходимостта от придобиване на умения, свързани с професиите на бъдещето, за осъществяване на прехода към дигитална и зелена икономика и в отговор на заявената от бизнеса необходимост от увеличаване на специалистите по информационни и комуникационни технологии.
***
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на културата за 2024 г.
за изплащане на стипендии по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби от държавни, общински и частни училища през 2024 г.
С постановлението се предлага да бъдат осигурени средства за изплащане на стипендии на ученици от училищата по културата и изкуствата към Министерството на културата, които са придобили право на стипендия по Програмата на мерките за закрила на деца с изявени дарби през 2024 г. – общо 160 деца. Средствата са в размер на 95 910 лева, предназначени за изплащане на стипендии и еднократно финансово подпомагане на учениците от училищата по изкуствата и по културата към Министерството на културата.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg