За четвърта поредна година Центърът за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ раздаде наградите в конкурса „Медиатор на годината“. Церемонията за връчване на отличията на призьорите за 2024 г. се проведе в Министерството на образованието и науката.
Голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията мъже получи Красимир Христов, който работи в Професионалната гимназия по лека промишленост в Монтана.
Отличието му връчи служебния зам.-министър на образованието д-р Емилия Лазарова. Христов благодари за признанието и посочи, че напредъкът, който постигат, не би бил възможен без подкрепата на неговото семейство, колеги и директорката на гимназията Мариана Стоянова.
Голямата награда в категория жени отиде при Минка Арнаудова от ОУ „Христо Ботев“ в Мъглиж.
„Това е признание, което не е персонално към мен, а към всички медиатори в българското образование. Ние сме като белите лястовички в училище“, каза тя по време на церемонията.
Отличия получиха и Виждан Неджибова от СУ „Паисий Хилендарски“ във Върбица за „Овластяване на ромската жена“, Дафинка Стоянова от НУ „Захари Стоянов“ – Любимец, за „Добротворчество“, Есин Нуриева от СУ „Трайко Симеонов“ в Шумен за „Теренна работа и постигане на диалог“, Ромарио Александров от Професионалната гимназия по облекло „Елисавета Багряна“ в Бяла Слатина в категорията „Будител-вдъхновител“ и Павлина Милкова от ОУ „Отец Паисий“ в село Софрониево, община Мизия, за „Развитие и популяризиране на ромската култура“.
„За мен е невероятно удоволствие да връча плакети и грамоти на изявени образователни медиатори. С вашата работа помагате за напредъка на образователната система. Ролята ви е незаменима, защото работите в помощ на всички деца – независимо от етноса и социалния статус. Вие сте нашите герои, които всекидневно помагат да докажем, че образованието е ключът към успех“, каза д-р Лазарова по време на церемонията.
Тя посочи, че през 2023 г. са направени изменения в Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование, с които целево се осигуряват средства и за назначаване на образователни медиатори, социални работници и помощници на учителя. За първи път тогава медиаторите са включени в обхвата на Колективния трудов договор за системата на предучилищното и училищното образование. Тяхната дейност вече е и нормативно регламентирана, като училищата получават средства за техните възнаграждения.
„За поредна година МОН е домакин на церемонията за отличаване на образователни медиатори. Това е един от начините да отдадем внимание на труда на тези хора и на резултатите, които постигат“, каза, от своя страна, председателят на Управителния съвет на Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ Деян Колев.
Той посочи, че благодарение на ползотворната им работа образователните медиатори вече са включени в Списъка на професиите за професионално образование и обучение.
„Това е нещо, за което дори и не смеехме да мечтаем“, каза още той. Колев пожела на всички медиатори да продължат да работят все така всеотдайно както с децата, така и със семействата им.„Родителите са основният фактор децата да са в училище. Вашият работен ден не е 8 часа, а 24 часа. Когато спрат да ви търсят, значи нещо не е наред. Продължете да работите с родителите и ги убеждавайте колко е важно образованието“, допълни още той.
Деян Колев призова присъстващите да завършат висшето си образование и да станат пълноправни учители.
„Имаме нужда от повече учители, които са и образователни медиатори“, каза още той.
Церемонията приключи с музикален и танцов поздрав от ученици от Професионалната гимназия по химични и хранителни технологии в Пазарджик.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg