„Традициите в ранното езиковото обучение и високите резултати на учениците ни от Националното външно оценяване и ДЗИ са сред причините за големия интерес към Средно училище с езиково обучение „Ал. С. Пушкин“ във Варна.“ Това коментира пред в. „Аз-буки“ директорът му Светлан Илиев. Още от първи клас децата започват с изучаване на руски език, а във втори клас – и с английски.
„Постигаме отличен прием и след завършено основно образование в паралелките с английски, руски и италиански език. За наше удовлетворение тези езици са атрактивни, а през последните години отчитаме засилено търсене специално към руския“, допълва още директорът на СУЕО „Ал. С. Пушкин“. Тази тенденция аргументира решението на ръководството и педагогическия колектив всички ученици да изучават руски като първи или втори чужд език. „Ежегодно имаме лауреати на националната олимпиада по руски език и на международната олимпиада в Москва. Разполагаме със съвременен кабинет по руски език, изграден с помощта на Фонд „Русский мир“, разказва още Илиев. Категоричен е, че резултатите и утвърждаването на авторитета на училището се дължат на високия професионализъм на учителите и мотивацията на учениците.
Приоритет са и дисциплините от природо-математическия цикъл и информационните технологии. СУЕО „Ал. С. Пушкин“ разполага с добре оборудвана лаборатория по природни науки и 4 кабинета по информационни технологии, което дава възможност за СТЕМ профилирано обучение по биология, химия и ИТ.
„В Стратегията на училището акцент е повишаването на квалификацията на учителите с цел подобряване на образователния процес. През миналата учебна година, до март – преди да преминем в обучение в електронна среда, проведохме 5 открити урока, структурирани върху програмно базирания метод на преподаване“, разказва директорът на Средното училище „Ал. С. Пушкин“, известно във Вар-
на като Руското. Например по негова идея е реализиран Майсторски клас на директора под надслов „Моята вълшебна възглавничка“ – урок по български език и литература с ученици от V клас на тема „Вълшебни приказки – „Златното момиче“. Изнесен е пред всички учители и родителите на децата от класа чрез прилагане на иновативни методи на преподаване и интегрален подход, а своето място в урока са намерили знанията по математика, „Човекът и природата“, изобразително изкуство, бит и предприемачество и ИТ.
Руското училище реализира инициативи и с международни партньори. Чрез онлайн връзка между Варна и Генуа е проведен телематичен урок по математика на италиански под надслов „Математиката пътува с интернет“ с учениците от XII клас с изучаване на италиански език. Преподавателят по математика инж. Алесандро Искра от Държавната техническа гимназия „Енрико Ферми“ е изнесъл урок на тема „Методи за решаване на квадратни неравенства“. „В часа учениците показаха знанията си по италиански и математика и получиха поздравления от италианските колеги“, разказва Светлан Илиев и допълва, че вътрешноучилищната квалификация е приоритет, защото чрез практиката се показват нови, съвременни тенденции в преподаването и мотивиране на учениците.
За съжаление, много от квалификационните форми за 2020 г. не са реализирани заради епидемичната обстановка. „Предизвикателствата на пандемията, са значителни. Изготвихме мерки за работа в условията на COVID-19. Осигурени са дезинфектанти, шлемове и маски за педагогическия и непедагогическия персонал, хигиенни материали, топла вода в сервизните помещения и др.“, обяснява директорът на СУЕО „Ал. С. Пушкин“. Досега са извършени 4 пълни дезинфекции от лицензирана фирма на основната сграда на училището и филиалите, въпреки това се отчита сериозен проб-
лем със заболеваемостта на персонала.
Една от интересните инициативи на ръководството за ограничаването на разпространението на COVID-19 е изграждането на класни стаи на открито. Предвидено е с помощта на Училищното настоятелство да се изградят четири къта в училищния двор за провеждане на учебни часове на открито. За следващата календарна година е планиран също ремонт на сервизните помещения. Очакват се и допълнителни средства от Община Варна за довършване санирането на основната сграда на Руското. До май 2021 г. ще приключи изграждането на специализиран кабинет по хуманитарни науки, който ще бъде оборудван със съвременна техника.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg