На ход са фармацевтичните компании
Явор Данов от Института по полимери към БАН (до декември 2021 г.) е носител на наградата „Проф. Иван Шопов“ за изявен млад учен в областта на полимерите за 2022 г. Отличието е на Съюза на химиците в България. Научните изследвания на инж. Явор Данов са свързани с разработването на полимерни криогелове на основата на
бета-циклодекстрин като нов тип лекарствени носители, характеризиращи се с контролирано освобождаване на различни биоактивни вещества (арипипразол и канабидиол). Резултатите са отразени в две научни списания – Pharmaceutics и Macromolecular Chemistry and Physics, и са докладвани на два научни форума.
Зина СОКОЛОВА
Явор Данов е инженер по професия, завършил е „Биотехнологии“ в Химикотехнологичния и металургичен университет (ХТМУ) – София, бакалавър и магистър. Като малък е имал най-различни мечти за бъдещето си. Но с какво ще се занимава, като порасне, се замисля вече като ученик X и XI клас в Професионалната гимназия „Яне Сандански“ в град Сандански. Чуди се към какво да се насочи, какво да кандидатства. Винаги e участвал в различни олимпиади, но в крайна сметка, химията се оказва силната му дисциплина – заемал е първи места на национални олимпиади и други състезания. Затова решава, че е най-удачно да продължи в тази насока. Така попада в ХТМУ.
С наука се занимава от първи курс в Университета, 2014 година. Тогава започва да участва в първите научни форуми. По-късно, благодарение на студентските практики на Министерството на образованието и науката, отива в Института по полимери по предложение на доц. Райна Бряскова от ХТМУ. Там се запознава с проф. Петър Петров, който му предлага след края на практиката да остане в Института и да работи по различни теми, става му и научен ръководител. Благодарение на него натрупва „супер много знания за отрицателно време“ и получава възможност за максимална изява, което е много важно за начинаещ учен.
Явор Данов подчертава, че проф. Петров държи много тези знания да се прилагат на практика. Научната работа привлича хора, които мислят, и това е много важно. Но те трябва да се интересуват и от практическото приложение на своите знания. В Института по полимери младият учен е до декември 2021 година. Сега е във фармацевтичната сфера и работи в Букурещ. За момента научната му кариера е в малка пауза. Смята да прави докторантура, но след известно време.
„Причината да избера Института по полимери, е, че в него наистина се правят много интересни неща – признава Явор Данов. – Докато работех там, се занимавах с 3D биопринтиране, което е иновативен метод и в последно време много се говори за него. Наградата, която получих, е главно за две статии, върху които работех през последните две години. Те са на фармацевтични теми – за носители на хидрофобни лекарства. При изследванията ми хидрофобните лекарства, които ползвах, бяха арипипразол и канабидиол. Те имат широко приложение при пациенти с проблеми на нервната система – едното от тях е антипсихотик. Не се разтварят във вода и тяхната бионаличност в организма е доста ниска.
През последните години хидрофобните лекарства са на по-висок пиедестал, защото имат по-малко странични ефекти. По тази причина се търсят все повече техни аналози. Но главният проб-
лем при тях е, че тъй като са хидрофобни, по-трудно се усвояват от организма и ефективността на терапията е по-ниска. Поради тази причина се търсят нови и нови носители, за да се повиши тяхното действие.
Точно това беше и моята работа през последните две години. Тя се оказа успешна, получих добри резултати, свързани с двата медикамента. Те бяха тествани за цитотоксичност и всичко премина успешно. Полимерните матрици, които използвах при изследванията, могат да се прилагат като пластири върху кожата подобни на тези с ибопруфен и други. Но за да се стигне до реално приложение на тези лекарства в терапевтичната практика, от тях трябва да се заинтересуват фармацевтичните компании.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg