Ключова роля в нея ще има и Стратегията за университетите
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Среща на високо равнище за образование и иновации организира през юни българският еврокомисар Мария Габриел. Тогава ще бъде представена и новата Европейска иновационна програма, която се разработва от нейния екип.
Двете големи кризи, предизвикани от пандемията и руската агресия в Украйна, сочат, че Европа трябва да е по-добре подготвена за подобни извънредни ситуации и да разчита най-вече на науката, иновациите и образованието за намирането на конкретни решения.
Целта на европейската иновационна програма е да формулира всички аспекти, свързани с подкрепата на иновациите, по начин, който да осигури ефективно изпълнение и постигане на стратегически цели, като преодоляване на разделението и намаляване на разликите между отделните региони и държавите членки в областта на иновациите. Тя ще съдържа мерки в подкрепа на местните иновационни екосистеми, на компаниите в периода на разрастването им и на квалифицираните кадри, за да останат в Европа.
Европейската комисия събира обратна информация до 10 май за новата всеобхватна европейска програма за иновации, каквато ЕС все още няма. Дотогава всички заинтересовани страни – национални органи, държави от ЕС, граждани, малки и средни предприятия, стартиращи фирми, предприемачи, както и неправителственият сектор, могат да предоставят обратна връзка и емпирични доказателства за ползите, нежеланите ефекти, последователността, които искат да видят в новата програма. По време на предварителните консултации за нейното създаване се очертават пет широки области на действие, които са от съществено значение за повишаване на иновационната ефективност на Европа и могат да бъдат разгледани чрез нова европейска програма за иновации. Това са достъп до финансиране, регулаторни подходи, иновационни екосистеми, по-добро изготвяне на иновационна политика и развитие и привличане на таланти.
Иновациите, особено революционните технологични иновации, са от решаващо значение за успеха на зеления и на цифровия преход, за подобряване здравето и благосъстоянието на европейците. Значението им е ключово и за осигуряването на стратегическа автономия на ЕС.
Решаваща роля в иновационната програма ще има и представената в началото на 2022 г. Европейска стратегия за университетите, в която науката и иновациите са силно застъпени. Стратегията се основава на четири стълба, единият от които е посветен на важността на висшите училища като двигатели на екологичния и цифровия преход. Инициативите включват иновативни подходи към ученето и преподаването, като „Живи лаборатории“, „Новатори в училищата“, и провеждане на ежегодно Европейско изложение на талантите, които да стимулират потенциала на младите в областта на новаторството и предприемачеството. Разработва се и европейска програма за магистратура по суперкомпютри.
Стратегията за университетите предвижда увеличаване на европейските университетски алианси, за които бюджетът е 1,1 млрд. евро. Сега тези алианси са 41 и обхващат 280 висши училища, а се очаква през следващите две години да станат 60 с над 500 университета.
В Европа има над 5000 висши училища, 17,5 млн. студенти, 1,4 млн. преподаватели и 1,2 млн. изследователи.
В Стратегията за университетите е заложен подход, основан на предизвикателствата, при който висшите училища работят съвместно с регионите и бизнеса и им осигуряват кадри. На тях ще се разчита и да повишават уменията – екологични, цифрови и предприемачески. Дигиталните компетентности са приоритет, тъй като само 56% от европейците имат основни цифрови умения, а до 2030 г. процентът им трябва да се увеличи до 80.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg