Университетът стартира проект, който включва екипи от негови водещи учени
Общо 14 екипа на водещи учени в приоритетни области от Софийския университет, които са с най-високите наукометрични показатели по реномирани международни бази данни, са включени в Стратегическата научноизследователска и иновационна програма на висшето училище по проект SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer). Това стана ясно при началото на проекта по покана „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“, финансирана от Националния план за възстановяване. Той е на стойност 44 млн.лв. и ще продължи до края на юни 2026 г.
Други три екипа изследователи ще работят по интердисциплинарни теми с потенциал да повишат съществено изследователския капацитет на висшето училище в областта на хуманитаристиката, социалните и стопанските науки и психологията. Привлечени са петима експерти от реномирани университети, научни организации и предприятия в страната и чужбина, които ще работят върху конкретни изследователски задачи в рамката на SUMMIT.
Предвижда се проектът да обхване стратегически за Софийския университет области на познанието: природни науки, медицина, математика, компютърни науки, образование, икономика, хуманитарис-
тика, социални науки и психология.
Стратегическата научноизследователска и иновационна програма създава и възможности и условия за международно сътрудничество и повишаване научната експертиза на учени, които работят в стратегическите направления, но не са част от научните групи. Планирани са гъвкави форми за подкрепа на изследователската мобилност. Ще се предоставят и индивидуални грантове.
Ще се финансират вътрешни за Университета проекти за научни изследвания, водещи до резултати, необходими за трансфер на знания чрез защита на интелектуална собственост или чрез потенциал за иновации. Проектите финансират два типа дейности: експериментална или теоретична дейност, предприета с основна цел за придобиване на нови знания, без да се цели каквото и да било пряко търговско приложение или използване; трансфер на иновации, при които всички печалби от тези дейности се реинвестират в основните дейности на Университета или инфраструктура.
Реализацията на проекта ще доведе до повишаване качеството на научните изследвания в предложената секторна специализация. Ще се повиши и патентната активност и ще се стимулират приложните разработки чрез създаване на нови международни патентни заявки.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg