Петя НИКОЛОВА
Столичното 97. средно училище „Братя Миладинови“ може да предложи добър пример за разчупване на традиционното обучение. Директорът Емилия Манолова насърчава инициативите в тази посока, защото е убедена, че „всяка дейност или форма, която е различна от обикновения учебен ден и час, променя децата ни за добро“. Част от постиженията на училищния екип в това отношение са успешната дейност на Клуба по речи и дебати, засиленият интерес към тренировките по баскетбол с мениджъра на Националната аматьорска лига по баскетбол Мартин Механджиев и съчетаването на учебния процес с художествената гимнастика, което с упоритост постига Никол Кънева.
Всеки, който обича да оборва с аргументи противника си и да защитава убедително тезата си, ще разбере мотивацията на учениците от Клуба по речи и дебати в 97.СУ „Братя Миладинови“. Обикновеният спор може да сe превърне с лекота в интересна дискусия, ако притежаваш конкретни умения. Те обаче се придобиват с години и с много желание. Често учениците от клуба си тръгват последни и „затварят“ училището.
С двучасови занимания всяка седмица и активно използване на свободното време и през ваканциите постигат сериозни успехи. „С гордост можем да заявим, че се утвърдихме като един от най-силните отбори в турнирите на фондация „Бест“, казва Иван Шопов – един от тримата ръководители и учител по история и гражданско образование.
Създаден в началото на учебната 2020/2021 г. като занимание по интереси, Клубът по речи и дебати започва с участия в онлайн състезанията на фондация „Бест“. Само година по-късно на проведения присъствено в Благоевград Национален турнир артистичната интерпретация на ученическото дуо Каталина Йорданова и Кристиян Романов печели I място. Иван Шопов разказва, че учениците изграждат екипи и се подготвят да дебатират по различни теми. Но също така репетират и демонстрират и артистични интерпретации. В края на миналата учебна година клубът подготвя първата си театрална постановка, която представя пред училищната общност. Тазгодишното представ-
ление е по Шекспир, а в репетициите помага външен обучител – Наталия Крисенко, студентка по изобразително изкуство в Софийския университет.
Освен Шопов ръководители на Клуба по речи и дебати са и Боян Кацаров – учител по английски и френски език, и Емил Емилов – учител по английски. Помагат и други преподаватели. „Един подготвителен цикъл за състезание отнема два месеца, а ние имаме 8 участия в турнири на фондация „Бест“ и 3 – на асоциация „Дебати България“, казва Иван. И уточнява, че през февруари тази година 97. СУ домакинства на Втория западен регионален турнир по речи и дебати на фондация „Бест“.
„На турнира се явиха 300 ученици – споделя той. –Нашият отбор, в който влизат Борис Игнатов, Анна-Мария Владимирова, Йоана Чаева и Искрен Азманов, спечели I място.“ Два месеца по-късно, на Националния турнир на фондация „Бест“, двата отбора по дебати – Боби, Ани, Йоана, Любо и Крис от IX клас и Ади, Кари, Деян и Искрен от VIII клас, се класират съответно на второ и на четвърто място.
„Изненадващо, но учениците не се палят толкова по технологични теми като „Трябва ли да съжаляваме за възхода на Метавселената?“ или такива, обвързани с попкултурата – споделя Шопов. – Тази година най-силно ни провокират културно-историческите и образователни проблеми: „Трябва ли да се развива силно чувство на патриотизъм в училище?“ и „Трябва ли музеите да върнат иззетите културни наследства по местата им на произход?“. Иван Шопов е убеден, че участието в турнири извежда учениците извън познатата им училищна среда и им позволява да видят по-ясно смисъла на отделеното време и старание. „Променя се нагласата им към училището, увеличава се желанието им за учене и постепенно се превръщат в двигател за идеи“, казва той.
За новите идеи помагат и изявените личности, които гостуват в 97. СУ „Братя Миладинови“. След посещението на гайдаря Радослав Михайлов в края на април ръководителят на баскетболния клуб към училището Георги Банчев кани мениджъра на Националната аматьорска лига по баскетбол Мартин Механджиев да направи съвместна тренировка с момчетата.
„Тренировката зареди учениците с много позитивна енергия – разказва Банчев. – Баскетболният ни клуб е сформиран по НП „Заедно в изкуствата и спорта“. Тренираме два пъти седмично и много по-дълго от времето, заложено по програма. Децата се радват, когато в училище идват интересни и изявени личности, защото това ги мотивира да полагат повече усилия за постигане на мечтите си.“
Георги Банчев е преподавател по философия в 97. СУ, но от години е състезател в Националната аматьорска лига по баскетбол. „За мен е прекрасна възможност да бъда треньор на учениците, на които преподавам философия, и да развивам уменията си за неформално и креативно учене. Това ме провокира да организирам и провеждам и други занимания по интереси, като клуба по психология“, споделя той. Категоричен е, че участвайки в желани дейности, учениците имат възможност да проверят дали дадената област е подходяща за успешно кариерно развитие.
Освен тренировка с баскетболистите на 97. СУ мениджърът Мартин Механджиев прави и дарение. Подновява мрежите на кошовете, подарява висококачествени топки Molten и обещава да изнесе лекция за спорта и състоянието му в България. „За да заобичат спорта още в училище – казва Банчев, – на учениците им е необходима комфортна среда. В нашето училище те се влюбиха в баскетбола, защото имат добра материална база и изградиха добри взаимоотношения. За тях тренировките са начин на разтоварване от ежедневния стрес. Много често те се събират да играят и след часовете. Но трябва да има допълнително финансиране, включително за екипи на учениците. НП „Заедно в изкуствата и спорта“ ни даде възможност да им осигурим условия да спортуват. По друга национална програма – за изграждане и основен ремонт на спортни площадки в държавните и общинските училища, през миналата година 97. СУ е единственото одобрено от София за ремонт на физкултурния салон и сега нашите ученици спортуват в реновирана база.“
Банчев е убеден, че активното спортуване ще помага на учениците да се справят успешно и с предизвикателствата в живота. Потвърждението идва от възпитаничката на 97. СУ Никол Кънева, която от 8 години тренира художествена гимнастика. „Ежедневието ми е много натоварено, но усилията си заслужават, защото сбъдвам мечтите си“, казва тя и отправя благодарности към ръководството на 97.СУ и класния си ръководител Кристияна Танева.
„Преди важно състезание не мога да посещавам училище, тъй като съм в интензивна подготовка. Тренировките ми са от 8:00 до 20:00 – споделя гимнастичката. – Много съм благодарна на ръководството за възможността да продължа да се обучавам. Подкрепата, която получавам, ми помага да съчетавам ученето и спорта. Когато имам пропуски в знанията, учителите ми дават допълнителни консултации и ми изпращат материали за домашна работа.“ В момента Никол Кънева се обучава в редовна форма в столичното училище и едновременно се състезава за клуб „Авангард“ с личен треньор Николай Боев. Като най-голям свой успех до този момент гимнастичката определя спечелването на златен медал на Европейската купа в Сан Марино.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg