Непридружените непълнолетни бежанци се нуждаят от помощ и закрила – около това се обединяват участниците в Международната конференция на тема „Пътят на мигрантите и интегрирането им в образователната система“, организирана от Синдиката на българските учители и под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова.
Основният акцент в работата на форума са политиките, свързани с интегриране на децата мигранти в професионалното образование, като втори шанс за включването им на пазара на труда.
Вратите на българското училище са отворени за всички деца – без оглед на етнос, вяра, статут и социално положение, заявява министърът на образованието и науката проф. Николай Денков. Децата, търсещи или получили международна закрила, имат нужда от образование и професия, но също така и от човечност и съпричастност. А за нас, като общество, интеграцията им е най-сигурната защита срещу тяхната радикализация, допълва той.
В повечето случаи децата не разполагат с документ за завършен образователен етап. Ето защо съществуващата нормативна уредба осигурява възможност учениците да валидират компетентности за завършен период от училищното обучение или за завършен клас или етап от основната степен на образование. На практика обаче има затруднения при оценяването на знанията на децата и преценката в кой клас да бъдат записани. Причината е липсата на достатъчно ясен механизъм за проверка на знанията.
Стремежът е този проблем да бъде решен с нова Наредба за условията и реда за приемане и обучение на лицата, търсещи или получили международна закрила, която е в процес на разработване, подчертава министър Денков.
За учебната 2016/2017 година в детските градини са записани 24 деца бежанци, а в училищата – 119 ученици, от които 90 за първа година. Общият брой на успешно завършилите първия срок на учебната 2016/2017 г. е 113. Най-много са записаните в София – общо 77.
Четете повече в бр. 9, 2 – 8 март 2017 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg