Татяна ДИКОВА
Наш специален пратеник
София – Истанбул
През последните години Министерството на образованието и науката активизира политиките за образование на българите зад граница. Една от най-добре структурираните и консолидиращи политики с българските общности в чужбина са неделните училища.“ Това сподели с над
50-те участници в първия балкански форум „Стратегии за изучаване на българския език в многоезична среда“ заместник-министърът на образованието и науката Деница Сачева. Форумът – в един необикновен формат, се проведе при домакинството на Българското училище „Св. св. Кирил и Методий“ към Българската екзархия в Истанбул. Какво е необикновеното във формата – в дискусиите по темата се включиха както учители от България, които работят с билингви, така и техни колеги от Румъния, Сърбия, Северна Македония, Гърция, Турция.
Зам.-министър Сачева съобщи и новината – през следващата година ще стартира национална програма за обучение на учителите в българските училища в чужбина за обмяна на образователни иновации и за организиране на форуми за споделяне на доказани практики за работа с деца билингви. „Финансирането за обучението на младите ни сънародници през тази учебна година ще надхвърли 15 млн. лв.“, припомни още Деница Сачева.
В работата на форума се включиха Н.Пр. Ангел Ангелов – генерален консул на България в Истанбул, народният представител Тома Томов, председателят на Синдиката на българските учители д-р ик.н. Янка Такева, представители на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), Христо Копано – член на настоятелството на „Българска екзархия“, директори на дирекции в МОН.
Българските училища зад граница, подпомагани методически, организационно и финансово от МОН по ПМС №90 от 2018 г. и по Националната програма „Роден език и култура зад граница“, вече са над 400 в 50 държави. В тях преподават повече от 2000 учители. Децата, учениците и кандидат-студентите в тези училища са над 50 000, като повече от половината участват в допълнителни училищни дейности.
Освен образователни неделните ни училища отдавна са и културни центрове, притегателно място за хората по света с български корени. Сред техните „ученици“ са и хора на всякаква възраст, които искат да научат езика на своите далечни деди, на съпрузи и съпруги.
„Дойде време да поговорим за по-сериозни неща, свързани с обучението на учениците в неделните ни училища. И това са подготовката, стратегиите, възможностите, които имаме, за обучението по български език и професионалната перспектива, която даваме на децата в българските училища – сподели с участниците във форума Наталия Михалевска – директор на дирекция „Образование на българите зад граница и училищна мрежа“ в МОН. – Мотивацията и на родители, и на деца да посещават училище, е от изключително значение, особено в гимназиалния етап. Този форум е точно за това – да споделим пътищата, усилията, трудностите, да провокираме разговор за проблемите, пред които сме изправени. Предлаганият за първи път формат на работа не е случаен. И в България, и в неделните ни училища колегията е изправена пред сходни предизвикателства за работа с деца билингви, за работа в различна културна среда.“
В специални презентации своя опит за работа с деца, чийто майчин език не е българският, споделиха учители, директори от неделни училища в балкански страни и експерти от регионални управления на образованието. Специална сесия бе посветена на съдържанието на предучилищното и училищното образование.
Участниците във форума са категорични: българският език създава чувство за принадлежност и самочувствие. Той учи детето да общува ефективно. Ключ е към българската култура, развива творческото мислене. Всички си пожелаха балканският форум да стане традиция, да се разшири обхватът на участниците с представители на Министерството на културата и с училища от други страни. Участниците във форума препоръчват във второто му издание да се покажат заснети реално проведени уроци и да се предоставят работни материали от конкретни педагогически практики.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg