Билковите антиоксиданти са на път да се превърнат в алтернатива на витамините и минералите.
Това сочат резултати от проучване на международен екип с участието на доц. Николай Цветков от Института по молекулярна биология „Акад. Румен Цанев“ към Българската академия на науките (ИМБ – БАН). Изследването е публикувано през януари тази година в сп. Oxidative Medicine and Cellular Longevity. Екипът, ръководен от молекулярния биолог проф. Атанас Г. Атанасов от Катедрата по фармакогнозия към Виенския университет, установява, че фокусът на научното внимание се е променил рязко през последните години. Докато преди 2000 г. той е насочен предимно към витамините и минералите, то последните изследвания изучават ефектите на растителните антиоксиданти и използването им за борба с оксидативния стрес, който е свързан с редица заболявания. Публикацията се радва на огромно внимание сред научната общност по света – според сайта Altmetric тя попада в топ 5% на резултатите от всички изследвания, които платформата следи.
„Досега подобен вид изследване на публикации в областта на фитохимията не е правено в световен мащаб“, пояснява доц. Николай Цветков. Учените осъществяват мащабно проучване на публикации по ключова дума – антиоксиданти, която се съдържа в заглавието, в ключовите думи или в резюмето. Изследвани са научните бази данни Web of Science. Общият брой на идентифицираните публикации е близо 300 000. Това, което впечатлява учените, е нарастващият интерес от 1990 г. насам към чистите природни молекули.
„Това не са самите билки, а влизащите в състава им молекули, които могат да се получат от даден природен източник – пояснява доц. Цветков. – Най-общо ги наричаме фитохимикали или природни молекули.
Четете повече в бр. 5, 31 януари-6 февруари 2019 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg