„Имаме спешна нужда от техника, за да можем да осъществим дистанционно обучение с всички ученици.“ Призивът е на директори на училища с концентрация на деца от уязвими групи. „Финансовите възможности на семействата не позволяват те да разполагат с лаптоп или компютър. В същото време, със сигурност фирми и физически лица имат излишна техника, която бързо остарява, но може да върши работа за целите на обучението“, разказва директорката на ОУ „Васил Левски“ в с. Караджово, община Садово, Красимира Благоева. Това я провокира отначало да се обърне за помощ към познати и познати на познатите. Към идеята й се присъединява и колежката й от ОУ „Хр. Смирненски“ в с. Ново село – Ваня Лазарова.
„В ОУ „Васил Левски“ продължаваме заниманията по учебен план в дистанционна форма на обучение, но децата ни работят на различни обороти. Едни от тях всеки ден са във виртуалната класна стая. Други нямат този късмет. От 143 деца, засега 50 са с електронни устройства“, разказва Красимира Благоева. Първоначалната „снимка“ на ситуацията се оказва донякъде подвеждаща – голяма част от семействата имат връзка с интернет. Но се оказва, че става дума за смартфони, ползвани от родителите. „Оказахме се в положение децата да имат достъп до интернет, но няма как да участват във виртуалните класни стаи, защото не разполагат с крайни устройства“, връща лентата назад Благоева. Така се ражда идеята да се търси помощ.
Признава, че не е мислела в посока национална кампания, каквато e зародилата се „Стара техника за ново начало“. Зад нея застава „Амалипе“. Почти всички учебни заведения, които работят с ученици от уязвими групи, имат един и същи проблем – липса на техника.
„Не съм максималист. Не е реалистично да осигурим техника на всяко дете. Но на първо време, такава е необходима на тези, които веднага ще започнат, защото в домовете им има интернет точка“, казва Благоева. Само за броени дни училището й получава дарения от 24 компютъра и първите 10 са раздадени. Преди да се случи това, всеки компютър минава през прецизен преглед и получава съответната настройка, за да ползват децата онлайн ресурсите. Засега на учениците в
ОУ „Васил Левски“ са необходими 39 устройства. Така ще бъдат обхванати максимален брой ученици, в някои семейства те са повече от двама.
„Ние работим с всички деца, макар и на различни писти. Учебният ден стартира в 9 ч. Работи се по учебната програма за деня, като до обяд учителите имат часове с тези, с които имат онлайн комуникация. Останалите до обяд получават необходимите материали, предварително разпечатани и раздадени от образователния медиатор. А учителите помагат на родителите, които, от своя страна, помагат в обучението на децата. Резултатите се връщат на учителите – разказва схемата на работа Благоева. – Имаме връзка с всяко дете. Децата ни са прекрасни и всяко заслужава да има техника, чрез която да участва в заниманията във виртуалните класни стаи, да ползват достъпните електронни ресурси. Неслучайно ги наричам отличниците на дигиталния свят.“
Първата седмица на необикновената ситуация се използва в Караджово за организация на учебния процес и за затвърждаване на знанията. Сега вече се работи на пълни обороти и се следва учебната програма. „Децата ни ще получат всички необходими знания, няма да пропуснем нито един урок“, заключава директорката. В това не би се усъмнил човек, който добре познава екипа на ОУ „Васил Левски“. По традиция учениците се представят много добре на външните оценявания. Продължават образованието си в гимназиалната степен. А днес училището може да се похвали и с първите студенти и дипломирали се специалисти от новото поколение. Всяка година трудът на най-добрите деца се награждава от училището, а от няколко години – и от екипа на „Аз-буки“, учредил специална стипендия със събрани средства. Тя се връчва на избран от педагогическия екип ученик за постижения в овладяването на знанията и за осезаемо присъствие в живота на училището.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg