Преди дни бургаският университет „Проф. д-р Асен Златаров“ обяви, че дарява 100 000 лева на държавната болница в морския град. Решението е взето от академичния съвет на Университета по предложение на проф. Ованес Гаро Мекенян. Средствата са от бюджета на Лабораторията по математична химия, която професорът оглавява, и са предназначени за закупуване на мобилен рентгенов апарат и консумативи.
„С дарените средства ще се сдобием с мобилен рентген тип „Кугел“, който може да бъде пренесен до леглото на всеки болен и рентгеновата снимка да се направи на място. Така няма да се налага заразените с COVID-19 пациенти да бъдат вдигани от леглата си и водени през коридорите до стационарния рентген. Това създава риск от пренасяне на заразата сред други пациенти и медицински персонал“, обяснява как ще бъдат оползотворени парите от дарението на д-р Бойко Миразчийски, изпълнителен директор на УМБАЛ – Бургас.
С остатъка от средствата ще бъдат закупени и монитори за непрестанно 24-часово наблюдение на жизнените показатели на пациентите, като сърдечна дейност, дихателни и други функции на организма, както и инфузионни помпи, чрез които се подават различни лекарства в зависимост от промените в състоянието на пациентите. От болницата изказаха своята благодарност на академичното ръководство на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“.
То е повод и отново в крайморския град да се напомни за съществуването на уникалната лаборатория. Тя е с 36-годишна история, през която се е наложила като световноизвестно научно звено в областта на молекулното моделиране, базиращо се на връзката между структурата на химични съединения и проявявания от тях ефект.
Дейността на лабораторията по математична химия при Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ покрива широк спектър от фундаментални и приложни изследвания в тази област. Нейните специалисти разработват и прилагат модели и софтуерни приложения за компютърно прогнозиране на токсични и биологични ефекти на химичните съединения, както и тяхното въздействие върху човека, животните и околната среда. Сред потребителите на моделите на Лабораторията се нареждат най-големите козметични компании в света – L’Oréal, Procter & Gamble, Unilever, Firmenich, Givaudan, могъщи индустриални компании като Merck, BASF, 3M, Exxon Mobil, Chevron, DuPont, Dow Chemical, регулаторните агенции на САЩ, Германия, Дания, Япония, Австралия и Канада. Експерти от тези компании и министерства се обучават периодично в Лабораторията, което значително увеличава популярността на Университета „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас, в международен мащаб.
През последните 15 години с финансиране, получено от Европейския съюз, Лабораторията по математична химия разработи продукт (OECD QSAR Toolbox) за рискова оценка на химичните съединения за целите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD, Франция). Към момента OECD QSAR Toolbox има приблизително 200 000 потребители по целия свят. Успехът на този проект дава основание на Европейската химическа агенция (ECHA, Финландия) да финансира четвъртата фаза за изграждане на системата. Върху това, заедно с консултантската и обслужващата дейност за компаниите, ще бъде фокусирана основната дейност на Лабораторията през следващите години. Очаква се системата да се използва за регистрацията и характеризирането на химичните съединения не само в Европа, но и в останалите континенти.
Обемът на договорираната от Лабораторията научноизследователска работа е достатъчно голям, за да се поддържа състав от близо 40 сътрудници. Интердисциплинарният характер на научната работа налага обединяване на усилията на химици, физици, биохимици, математици, статистици и програмисти. Междудържавното коопериране, разнообразието от научните продукти и интердисциплинарността на ЛМХ превръщат нейната дейност в част от съвременната глобализация на науката в света.
Ръководителят на Лабораторията по математична химия проф. д.х.н. Ованес Мекенян е международно признат експерт в областите на математичната и компютърната химия и почетен гражданин на Бургас. Носител е на Голямата награда на МОН за наука „Питагор“ през 2012 г., както и на престижната награда Lush Award for Science през 2014 г. – за разработване на алтернативни методи, заместващи експериментите с опитни животни.
Лабораторията по математична химия е уникално звено в България, осигуряващо дивиденти за сметка единствено на професионална научноизследователска работа, при която съчетанието от академична и приложна наука създава принадена стойност. В този смисъл, рефинансиращият характер на професионалната наука се използва за подобряване на производствения капацитет на звеното. Съгласно оценките на западни експерти Лабораторията може да се разглежда като модел за създаване на професионални научни центрове в страните на Централна и Източна Европа.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg