Вече 30 години орбиталният телескоп „Хъбъл“ лети в орбита на 547 км над Земята. За този период е направил над милион снимки, като повечето от тях са на далечни галактики, мъглявини или звезди. Но от време на време телескопът прави и снимка на планети близо до Земята. Така „Хъбъл“ поднесе поредната си изненада за изследователите на Космоса, предлагайки им кристално ясно изображение на Сатурн, направено от 1,35 милиарда километра.
Изображението е не само зашеметяващо със своята красота, но помага на учените да научат нови подробности за планетата. Една от тях е, че в северното полукълбо има лека червена мъгла. Учените смятат, че това може да се дължи на топлина от слънчевата светлина, променяща атмосферната циркулация, или на промяна на фотохимичната мъгла на планетата.
На снимката се виждат и две от многобройните луни на Сатурн. Мимас е мъничката точка вдясно на изображението, а Енцелад – малко по-голямата точка в долната част на изображението.
Снимката показва и пръстените на планетата с техните слоеве. Пръстените са най-вече от парчета лед – вариращи от миниатюрни зърна до гигантски късове. Кога са се образували тези пръстени обаче, все още е загадка. Стара теория ги прави връстници на планетата – на над 4 милиарда години. Но повечето учени отстояват тезата, че са се образували едва през последните 100 милиона години. Данни от сондата „Касини“ обаче говорят за младенческа възраст на пръстените – 10 милиона години. Според НАСА малки частици от тях падат в атмосферата на планетата гигант и могат напълно да изчезнат след 300 милиона години.
В момента в северното полукълбо на Сатурн е лято, което означава, че горната му северна половина е наклонена към нас и към Слънцето. (Средното разстояние между Сатурн и Слънцето е 1 400 000 000 km. Със средна орбитална скорост 9,69 km/s, на Сатурн му трябват около 10 759 земни дни, или около 29 и половина години, за да направи една обиколка около звездата). Газовият гигант обаче получава по-голямата част от топлината си от вътрешността си, а не от Слънцето. Затова средната температура на планетата е едва минус 178 градуса по Целзий.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg