Учени демонстрират начин как да проучим генетичната конструкция на ягодата вкъщи
Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ и Медицинският университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна, съвместно с Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“ и софтуерната компания Quanterall, обединени от научноизследователската група BioMed-Varna, организираха онлайн форум за представяне и въвличане в науката на хора от различни възрасти и интереси.
Инициативата „Ден на ДНК 2021“ се проведе виртуално и бе излъчена на живо в социалната мрежа. Всяка година на 25 април се чества Международният ден на ДНК. През 1953 г.
именно на този ден Джеймс Уотсън, Франсис Крик, Морис Уилкинс, Розалинд Франклин и колегите им публикуват статии в сп. Nature за структурата на ДНК. Друго значимо за генетиката и биологията събитие е обявяването на почти финалното завършване на проекта „Човешки геном“ на 25 април 2003 г. Това е международен научноизследователски проект с цел определяне последователността от нуклеотидни базови двойки, които съставляват човешката ДНК, и идентифициране и картографиране на всички гени на човешкия геном – както физически, така и от функционална гледна точка.
Широката общественост получи възможност да се запознае с темите за ДНК и генетиката, да наблюдава демонстрации, да прави експерименти в домашни условия и да участва в предизвикателства. Научните провокации са насочени специално към учениците и студентите. По-малките имаха възможност да създават компютърни анимации и игри, креативни проекти, свързани с изкуствата, а по-големите – да разработват мобилни приложения и да развиват предприемачески идеи.
Като част от демонстрациите, учени от МУ – Варна, направиха екстракция на ДНК от ягоди – експеримент, който може да бъде повторен и в домашни условия. Провокациите, свързани с ДНК, ще се разработват цял месец и ще бъдат представени на Деня на Scratch, Седмицата на изкуствата и по време на научната конференция „Наука и бизнес за интелигентно бъдеще“ на ВСУ „Черноризец Храбър“.
Предстои експерти от катедрите „Медицинска генетика“ и „Анатомия и клетъчна биология“ на МУ – Варна, и „Информатика“ и „Изкуства“ на ВСУ „Черноризец Храбър“ да покажат колективни интердисциплинарни практики и връзката между науките. Възпитаниците на Математическата гимназия, които участват в научноизследователските групи на BioMed-Varna, са сред активните участници в демонстрациите.
Инициативите на BioMed-Varna и на двата университета в областта на биоинформатиката са подкрепени от софтуерната компания Quanterall. BioMed-Varna е интердисциплинарна научноизследователска екосистема, която обединява експерти от различни области в съвместни дейности и проекти за издигане авторитета на Варна като образователна дестинация и град на знанието.
Форумът е посветен на 30-годишнината на Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, на 60-годишнината на Медицинския университет – Варна, и на 50-годишния юбилей на Математическата гимназия.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg