В Русе, Карджали и Враца най-добрите млади готвачи и сервитьори показаха що е то талант и какво са научили в училище
Професионалната гимназия по туризъм „Иван Павлов“ в Русе бе домакин на един от трите регионални кръга на състезанието по професии (Русе, Кърджали, Враца) – „Най-добър млад готвач“ и „Най-добър млад сервитьор“. Свои състезатели в предизвикателството в Русе изпратиха 11 училища от Русенска, Варненска, Плевенска, Търговищка, Великотърновска и Габровска област. Редом с професионалните гимназии по туризъм, хотелиерство и ресторантьорство да мерят сили с бъдещи майстори готвачи, дръзнаха и възпитаници на СУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Синдел, община Аврен, област Варна.
23 ученици от 13 училища от Асеновград, Димитровград, Бургас, Поморие, Несебър – к.к. „Слънчев бряг“, Сливен, Котел, Казанлък, Павел баня, Сопот, Смолян, Хасково и Кърджали успяха да покажат своите умения и компетенции в двете най-оспорвани категории от състезанията по професии.
А домакините – Професионалната гимназия по туризъм в Кърджали „Проф. д-р Асен Златаров“, осигуриха модерна база, в която да се вихрят младите таланти.
Домакин на регионалното състезание „Най-добър млад готвач, най-добър млад сервитьор и най-добър млад барман“ за училищата от Западна България бе Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство във Враца, информира началникът на РУО – Враца, Галина Евденова. То се проведе от 22 до 24 април.
В училището домакин се състезаваха ученици от XI и XII клас от областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София-град, Софийска област, Пазарджик, Ловеч, Монтана, Видин и Враца.
„Заявки за участие подадоха общо 8 училища, които изпратиха 8 готвачи и 7 сервитьори да покажат придобитите си умения“. Това са ПГТ „Алеко Константинов“ – Банкя, ПГИТ „Алеко Константинов“ – Велинград, ПГТ „Михалаки Георгиев“ – Видин,
СУ „Васил Левски“ – Троян, Софийската професионална гимназия по туризъм, ПГХВ „Дмитрий Иванович Менделеев“ – Лом, ФСПГ „Васил Левски“ – Монтана, и ПГТР – Враца.
Призьорите са от Велинград и Лом
Домакин на регионалното състезание „Най-добър млад готвач“ и „Най-добър млад сервитьор“ за училищата от Западна България бе Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство във Враца, съобщава началникът на РУО – Враца, Галина Евденова. В училището домакин се състезаваха ученици от XI и XII клас от областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София-град, Софийска област, Пазарджик, Ловеч, Монтана, Видин и Враца. „Заявки за участие подадоха общо 8 училища, които изпратиха 8 готвачи и 7 сервитьори да покажат придобитите си умения“, уточнява Петя Личева – експерт „Професионално образование и обучение“ в РУО – Враца. – Това са ПГТ „Алеко Константинов“ – Банкя, ПГИТ „Алеко Константинов“ – Велинград, ПГТ „Михалаки Георгиев“ – Видин,
СУ „Васил Левски“ – Троян, Софийската професионална гимназия по туризъм, ПГХВ „Дмитрий Ивнович Менделеев“ – Лом, ФСПГ „Васил Левски“ – Монтана, и ПГТР – Враца. Заради пандемията миналата година състезанието не се проведе, а тази е с много ограничен брой участници.“
„Състезанието се проведе в нашите три учебни просторни кухни, които са добре обзаведени, включително с конвектомати, при спазване на всички противоепидемични мерки – каза за
в. „Аз-буки“ директорът на Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство във Враца инж. Румяна Петрова. – Състезанието на сервитьорите пък се проведе в учебния ресторант, който също е много просторен, така че беше удобно журито да оценява уменията им заедно с директори и зам.-директори, които ни гостуваха и играха ролята на клиенти. Крайната дума обаче имаше журито.“
Авторитетното жури от Асоциацията на готвачите в категория „Най-добър млад готвач“ се оглавяваше от шеф Христо Вълчевски, с членове Иван Велчевски и Любомир Тодоров. А уменията на участниците в категория „Най-добър млад сервитьор“ се оценяваха от двама представители на Асоциацията на сомелиерите и сервитьорите – председател Калоян Попов и Иван Ценов, както и от дългогодишния преподавател в професионално направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ инж. Димитрана Захариева. Графикът за готвачите и сервитьорите бе така направен, че да има достатъчно дистанция между състезателите.
Домакините от Враца правят предварително проучване сред училищата в Западна България, които са с професионално направление „Хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг“ или „Туризъм, пътуване и свободно време“. „Доста от училищата се отказаха тази година от участие в състезанието, което е нормално за обстановката. Родителите също преценяват дали да пуснат децата си. Можехме да бъдем домакини и на „Най-добър млад барман“ и „Най-добър млад хлебар/сладкар“, но тъй като от всички училища бяха излъчени само по трима бармани и хлебари/сладкари, те ще бъдат допуснати направо до националното състезание по професии – обясни директорът на ПГТР. – Учениците, които отиват директно на националното състезание от категория „Най-добър млад хлебар/сладкар“, са Гергана Костадинова от Софийската професионална гимназия по туризъм, Дани Найденова от Софийската гимназия по хлебни и сладкарски изделия и Дамян Грънчарски от ПГТЛП „Гоце Делчев“ – Благоевград. Тримата бармани, които също пропуснаха регионалното състезание и ще се явят направо на националното, са Михаил Панов от ПГИТ „Проф. д-р Асен Златаров“ – Петрич, Станислав Соколов от Софийската професионална гимназия по туризъм и Преслав Маринов от ПГТР – Враца.
„Последните години положихме усилия за развитието на професионалното образование в града. Виждайки броя на участниците в състезанието и интереса към различните професии, вярвам, че професионалното образование във Враца ще става все по-предпочитано сред подрастващите“, заяви зам.-кметът на Враца Петя Долапчиева.
Началото на надпреварата започна с техническа конференция с участието на състезатели, учители и директори. На нея бяха представени журито и изискванията за оценяване. Сред най-важ-
ните критерии за сервитьорите са менюто и представянето на кухнята на английски, както и да се спазват правилата за обслужване на клиентите. За готвачите е важно да приготвят вкусна храна, да използват нови технологии и здравословни продукти, както и да спазват изискванията за облекло и хигиена по време на приготвяне на ястията.
Общо по 6 участници от всяка категория заедно с победителите от Велинград и Лом ще участват в националното състезание в София през май, ако епидемичната обстановка позволява.
В Професионалната гимназия по търговия и ресторантьорство във Враца учат 396 ученици в дневна и в дуална форма на обучение и още 43 – в самостоятелна форма. За тяхното образование се грижат 33 учители.
„В края на миналата година спечелихме проект по STEM – „Център за природни науки, изследвания и новации“, към който ще има два департамента:
„IT електронна търговия“ и „Биохимия и микробиология“. Единият е за учебно-тренировъчни фирми за обучение по информационни и комуникационни технологии, а другият е насочен професионално към микробиологията, химията, биологията. Имаме специфични паралелки, където изследваме хранителни продукти – тесто, хляб, мляко и т.н.,
и това ще бъде много полезно за училището – пояснява директорката инж. Румяна Петрова. – Училището ще има нова компютърна и лабораторна техника, ново обзавеждане, за да бъде функционално и различно пространството. Към момента са обявени обществени поръчки за доставка на компютри, лаборатории, маси, столове, фотьойли и т.н. Очаква се Центърът да заработи от новата учебна година. Отпуснатите средства по проекта са 170 000 лева.
Гимназията ни е единствената в област Враца, която успя да спечели акредитация по „Еразъм+“ за новия програмен период 2021 – 2027 г., което за нас е много важно. В момента имаме 14 действащи проекта, а сега отново ще кандидатстваме, и то по облекчен начин“, обяви с гордост директорката.
Класиране
„Най-добър млад готвач“
I място – Емилия Хаджиева (ПГ по икономика и туризъм „Алеко Константинов“, Велинград)
II място – Атанаси Александров (Финансово-стопанска ПГ „Васил Левски“, Монтана)
III място – Десислава Христова (ПГ по туризъм „Алеко Константинов“, Банкя)
IV място – Елеонора Еленкова (ПГ по туризъм Михалаки Георгиев“, Видин)
V място – Ванеса Борисова (ПГ по хранене и земеделие „Дм.Ив. Менделеев“, Лом)
VI място – Мерсияна Петрова (ПГТР – Враца)
VII място – Валентина Желязова (СУ „Васил Левски“, Троян)
VIII място – Андония-Филумена Цървенкова (Софийска професионална гимназия по туризъм)
„Най-добър млад сервитьор“
I място – Любомир Любомиров (ПГ по хранене и земеделие „Дм. Ив. Менделеев“, Лом)
II място – Тереза Генова (ПГТР, Враца)
III място – Мануела Мукова (ПГ по икономика и туризъм „Алеко Константинов“, Велинград)
IV място – Дейвид Ванчов (ПГ по туризъм „Михалаки Георгиев“, Видин)
V място – Мария Асенова (ПГ по туризъм „Алеко Константинов“, Банкя)
VI място – Мария Свиревска (СУ „Васил Левски“, Троян)
VII място – Елена Михайлова (Софийска професионална гимназия по туризъм)
За честта на региона
Дванайсетокласниците Мирослав Георгиев и Ерай Хасан защитиха тази година честта на професиите „Най-добър млад готвач“ и „Най-добър млад сервитьор“ от името на Професионалната гимназия по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ в Кърджали на регионалната надпревара по професии. Училището е домакин на състезанието.
„Това e състезание, отлагано няколко пъти. Тази година МОН реши домакините на регионалните състезания да сме миналогодишните – Русе, Враца и Кърджали“, разказва предисторията директорката на ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ – Кърджали, инж. Марияна Стратиева. Притеснява се, че имат не повече от седмица, за да организират провеждането на състезанието.
Гимназии от 13 града от 7 области на Южна България изпращат свои представители на състезанието в Кърджали – Асеновград, Димитровград, Бургас, Поморие, Несебър – к.к. „Слънчев бряг“, Сливен, Котел, Казанлък, Павел баня, Сопот, Смолян и Хасково.
А домакините осигуряват база, оборудвана с всичко необходимо, в която да се вихрят младите таланти.
Вече втора година гимназията с 45-годишна история работи в непознат, до март миналата година, режим, в непозната реалност. „Както всички училища в страната, работим в режим на превключване – редуваме присъствено обучение и обучение в онлайн среда. Използваме платформата Teams Microsoft. От три години работим с електронен дневник, така че екипът ни бързо пренастрои работата си – коментира инж. Стратиева. – Електронните дневници и електронните платформи не са ни непознати. А от три години педагогическият ни екип разполага със служебни лаптопи. С други думи, бързо пренавихме часовниците си.“
А учениците? Осигурени са всички възможности, включително крайни устройства, те до един да работят с учителите си онлайн. Затова и гимназията не регистрира отпаднали ученици.
В ПГ по туризъм в Кърджали тече усилена подготовка за държавните зрелостни изпити. Инж. Стратиева уточнява, че абитуриентите до един ще се явят на държавен изпит по теория и практика на професията. Учителите по български език и литература пък отдавна са в режим да подготвят възможно най-добре младите хора за матурата по БЕЛ. За да бъде тя успешна, се използват и часовете по проекта „Подкрепа за успех“.
Тази година за първи път професионалната гимназия ще отвори врати и за ученици, завършили първа гимназиална степен. Те са от ОбУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Стремци. „В Обединеното училище децата се подготвят за първа степен на професионална квалификация по професията „Работник в хранително-вкусовата промишленост“. Предстои им от учебната 2021/2022 г. да продължат образованието си при нас във втора гимназиална степен и ще надграждат за трета степен на професионална квалификация – „Техник-технолог в ХВП“, със специалност „Производство на хляб, хлебни и сладкарски изделия“. Това е STEM професия.
ПГ по туризъм в Кърджали подготвя специалисти по професии с очакван недостиг на пазара на труда – такива са професиите „Готвач“ и „Ресторантьор“. Обучават ученици и по специалностите „Организация на хотелиерството“ и „Производство на хляб и хлебни изделия“. Всъщност туризмът в България винаги е изпитвал затруднения около осигуряването на висококвалифицирани специалисти. Истината е, че средното ни образование ги подготвя, но след това нишката се къса и много млади хора, успешно дипломирали се, поемат към европейските туристически дестинации.
Инж. Стратиева разказва и за дългогодишното партньорство между гимназията и Университета по хранителни технологии. Голяма част от педагогическата колегия са възпитаници на Университета, а и ежегодно ученици от Кърджали стават негови студенти.
Класиране:
„Най-добър млад готвач“
- Елица Николова – ПГ по туризъм „Александър Паскалев“, Хасково;
- Иван Великов – ПГ по хотелиерство и туризъм „Академик Неделчо Неделчев“, Сливен;
- Михаил Илиев – ПГ по туризъм „Иван Вазов“, Несебър – к.к. „Слънчев бряг“.
„Най-добър млад сервитьор“:
- Стелиана Петрова – ПГ „Генерал Владимир Заимов“, Сопот;
- Димитър Щерев – ПГ по туризъм „Александър Паскалев“, Хасково;
- Виктория Михайлова – ПГ по туризъм „Иван Вазов“, Несебър – к.к. „Слънчев бряг“.
Удоволствие за домакините от ПГ по туризъм – Кърджали, бе да разберат, че техните участници се класират на четвърто място и заминават за финалния кръг в София.
Предизвикателството
Професионалната гимназия по туризъм „Иван Павлов“ в Русе също бе домакин на регионален кръг на състезанието по професиите готвач и сервитьор. Свои състезатели изпратиха ПГ по туризъм във Варна, ПГ по хотелиерство, ресторантьорство и туризъм в Провадия, ПГ по туризъм в Добрич,
ПГ по ресторантьорство, търговия и обслужване в Плевен, ПГ по земеделие в Кнежа, ПГ по селско стопанство в Попово, Професионалната гимназия в Бяла, ПГ по туризъм в Габрово, ПГ по туризъм във Велико Търново, СУ „Св.св. Кирил и Методий“ в с. Синдел и разбира се, домакинът с отбор в състав дванайсетокласничката Цветослава Тонковска в категорията „Най-добър млад готвач“ и Виктория Василева от XI клас като „Най-добър млад сервитьор“.
Състезанието се организира от Министерството на образованието и науката, с подкрепата на Асоциацията на училищата по ресторантьорство и хотелиерство в България, Българската асоциация на професионалните готвачи, БА на сомелиерите, Българската туристическа камара и др.
„Това е отлична възможност за изява на младите хора. Място, където да покажат придобитите знания и умения в конкретна работна ситуация. Фактът, че бизнесът също подкрепя надпреварата, говори и за връзката, която нашите училища имат с него“, пояснява Ренета Вълева – директор на гимназията домакин на кулинарното предизвикателство. Едно от условията е учениците да са в XI или XII клас и да не са участвали в това състезание през предходната година.
Какво е предизвикателството в регионалните кръгове? „Да се приготвят две кулинарни изделия – предястие и основно ястие от цяла птица около 1 кг, която се транжира на място; да се аранжират по две порции от предястието и от основното ястие за оценка от журито, а втората порция се разделя на две, за да бъде поднесена от сервитьора на гостите“, разказва Вълева. Предизвикателство е да се предложат с предястието подходяща напитка, а с основното ястие червено вино (с коркова тапа) – за декантиране. И най-накрая да се представят ястията според личната преценка на български език и един чужд език по избор, който състезателите предварително заявяват на училището домакин.
Кой поставя оценките? Журитата са от членове на съответните браншови организации. Те подхождат изключително отговорно към състезанията. Затова настояват регионалните да се провеждат в различни дни, за да може един екип да оценяване навсякъде по един и същи критерии.
Русенци винаги са участвали в професионалните състезания – освен за най-добър млад готвач и сервитьор още и за най-добър млад сладкар, барман, аниматор и най-добър млад хотелиер. „Важно е не толкова и дали ще бъдем първи. По-важно е учениците ни да имат възможност да се изявяват, да сравняват уменията си с връстниците си и доколко са усвоили тънкостите на професиите. Всяко участие в състезание е репетиция за бъдещи изяви, които ще има всеки, отдал се на любима професия – отбелязва Ренета Вълева. –
А самото участие е победа, макар че винаги напомняме на учениците ни – няма как всички да са победители.“ Тя връща лентата назад в годините, когато русенската ПГ все още не предлага професията, свързана със сладките изкушения – сладкарството. И все пак изпраща свой състезател и в тази категория. Той заема почетното четвърто място на националното състезание.
„Ангел замина с нагласата и неподправената младежка самоувереност, че ще бъде сред най-добрите, и го постигна“, разказва директорката. Но това не е краят на историята. След гимназията младият мъж завършва успешно обучението си във Великобритания. А когато се завръща, не е забравил мечтата си да бъде първи. Затова отново е на състезание и става „Най-добър млад професионален готвач в България“.
КЛАСИРАНЕ
Категория „Най-добър млад готвач”:
I място – Цветослава Николаева Тонковска (ПГ по туризъм „Иван П. Павлов“ – Русе)
II място – Емре Ялчън Ахмед (ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна)
III място – Моника Стоянова Василева (ПГ по туризъм „П. К. Яворов“ – Добрич)
Категория „Най-добър млад сервитьор”:
I място – Вилина Кирилова Кирова (ПГ по туризъм „П. К. Яворов“ – Добрич)
II място – Виктория Ивелинова Василева (ПГ по туризъм „Иван П. Павлов“ – Русе)
III място – Соня Кузманова Маноловска (ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ – Варна)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg