Българският студентски отбор по синтетична биология печели сребърен медал на финалите на световното състезание iGEM, съобщава sofiatech.bg. В предходни години са завоювани два бронзови и един сребърен медал.
Финалите на най-голямата и дългогодишна международна надпревара в тази научна област се провеждат дистанционно в периода 4 – 14 ноември 2021 г. Родните представители се конкурират с над 350 отбора от цял свят, представляващи както малки университети, така и водещи висши училища като Харвард и Масачузетския технологичен институт. Конкурсът дава възможност на участниците да се включат в разработването на цялостни научни проекти за решаване на световни проблеми.
Седемчленният български отбор включва студенти на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Техническия университет – София: капитанът Теодора Гамизова (магистър „Генно и клетъчно инженерство“), Пасхалина Карадакова (магистър „Генно и клетъчно инженерство“), Росен Иванов (магистър „Клетъчна биология и патология“), Джонг Парк (магистър „Биохимия“), Александър Попов (бакалавър „Мехатроника“), Ива Владимирова (бакалавър „Молекулярна биология“) и Паула Николова (бакалавър „Молекулярна биология“).
Изследването на отбора се съсредоточава върху идентифицирането на специфични гени, обуславящи проблема с намалената ефективност на лечението с антибиотични препарати. Отборът се фокусира върху два ключови подхода за изследване на антибиотичната резистентност. Първият се основава на откриването на специфични гени, които я обуславят, а вторият се концентрира върху откриването на мутации, променящи нормалните белтъци на бактериите по начин, който ги прави устойчиви. Инженерът на отбора Александър Попов разработва система, базирана на компютърно зрение, която позволява да се наблюдава скоростта на растежа на клетки.
Подготовката на отбора е подпомагана от инструкторите Микаела Станчева (магистър „Генетика и геномика“) и Антонио Стоичков (бакалавър „Философия“). Научни ръководители на екипа са гл. ас. д-р инж. Борис Киров от лаборатория „Биоинфотех“ на „София Тех Парк“ и гл. ас. д-р Славил Пейков. Научното изследване на отбора е разработено с подкрепата на „София Тех Парк“, който осигурява оборудване и лабораторно пространство. Участието е подпомогнато и от Софийския университет, ТУ – София, и студентските съвети към двете висши училища и от компании.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg