В СУ „Панайот Волов“ в Шумен развиват креативност и емоционална интелигентност у децата
„Истински човек е тоя, който по-малко се грижи за себе си, а повече за народа си. Такъв истински човек желая да бъда и аз.“ От тези думи на своя патрон Панайот Волов се ръководи колективът на едноименното средно училище в Шумен. Школото е основано преди повече от 170 години от Сава Филаретов. В него освен известния революционер образование са получили видни възрожденци, като Васил Друмев, Илия Р. Блъсков и Добри Войников. В летописната книга на училището присъстват имената на учители като Сава Доброплодни, Иван Богоров и Атанас Гранитски.
Да бъдеш техен последовател, е чест, но и огромна отговорност, споделя Росина Инджева, която поема поста директор в началото на настоящата учебна година. Мисията на иновативното СУ „Панайот Волов“ в Шумен е с възрожденски дух да преодоляват предизвикателствата на XXI век чрез реализиране на основните цели, свързани с новото време. От съществено значение са развитието на езикова, математическа, финансова и научна грамотност, усъвършенстване на комуникативните и дигиталните умения, така че учениците да израснат в своето личностно развитие, притежавайки креативност, емоционална интелигентност, критично мислене и гражданска активност, разказва Инджева. Преподавателската ѝ дейност започва като учител по математика преди 26 г. в това школо. В професионалната си биография има стаж и като счетоводител в същото училище. За кратко решава да придобие опит и в частната сфера, но научавайки за конкурса за директор, кандидатства за поста.
„Решението ми е конкретно за това училище. Животът ми е свързан с него. Имам изградени отношения със стария колектив, а младите колеги ме посрещнаха с големи очаквания. Много бързо постигнахме синхрон. Динамичната и необичайна учебна година наложиха бързи и адекватни действия, така че да спазим всички противоепидемични изисквания и да преминем към обучение в електронна среда“, коментира директорката. Разчита и на финансовото си образование в Свищовската академия, което допълва педагогическата ѝ компетентност. Така се справя по-добре като мениджър. Преди всичко обаче иска да бъде човек в отношенията си с колегите, а след това управленец.
Благодарение на екипа си за първи път от няколко години училището реализира успешен план прием. „Ще продължим да утвърждаваме професионалното обучение в гимназиален етап по специалности „Компютърна графика“ и „Графичен дизайн“ чрез иновативни практики в методите и организацията на обучението. Ще развиваме STEAM направлението в областта на природните науки и ИКТ.
Стремежът ми е да продължа обезпечаването на учебния процес с най-новите технически и технологични средства. Обучението в начален и прогимназиален етап да провокира интереса на бъдещите гимназисти към професионалните ни направления и да ги подготвим за тях. Предизвикателство пред мен е да продължа линията за възпитание на личности – грамотни и с активна граждански позиция, както и традицията училището ни да бъде сред водещите образователни институции в Шумен. Радвам се, че няма инертност у колегите, работят с голям ентусиазъм и отдаденост на професията“, споделя Инджева.
Въпреки COVID ситуацията колективът успява да реализира два проекта по НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“, подготвени под ръководството на предходната директорка Ема Радушева. Вече е факт новата площадка по БДП, а в ход е изпълнението на спечеления проект за библиотеката – изграждане на STEAM обучителен център по природни науки и кът за четене. По проекта „Обичам моето училище“ всички класни стаи и коридори са цветни и красиви с тематични тапети. От тази учебна година школото е част от програма „Училище за пример“ на фондация „Заедно в час“. Шестима преподаватели са преминали обучение на тема „Лидерство в училище“, след което са предали знанията и на останалите си колеги. „СУ „Панайот Волов“ е иновативно училище и продължава да представя интегрирани уроци в проектобазирано обучение. Кандидатстват и за продължаваща иновация, свързана с организацията на учебния процес – синхронно обучение от разстояние със средствата на ИКТ в до 20% от учебните часове по предметите БЕЛ, английски език и информационни технологии в VIII клас, като идеята е да се интегрират и развият езиковите и дигиталните компетентности на учениците.
Педагогическият екип се е съсредоточил върху по-ефективното обучение в електронна среда. Сред учениците от V до XII клас тече анкета за мотивацията им за учене, начина, по който усвояват знанията най-добре, работят ли в екип. Резултатите ще бъдат използвани за подобряване на вътреучилищната квалификация на педагозите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg