Гимназията по хранителни технологии и техника в Пловдив с нов STEM център за професионална подготовка
Деляна ЛУКОВА
„Учете всичко, дори на пръв поглед да ви се струва ненужно. Работил съм доста в областта на хранителните технологии и ви уверявам, че между физикохимията, неорганичната химия, физиката и хранителните технологии има изключително много общи теми, а към това прибавяме и новите технологии, които дават още по-големи възможности.“ Така насърчи учениците от Професионалната гимназия по хранителни технологии и техника министърът на образованието акад. Николай Денков, който преряза лентата на новия STEM център. Училището печели 300 000 лева по Националната програма на МОН, съфинансирането е в размер на 40 000 лева.
Всеки от седемте кабинета в центъра е с уникален дизайн и име спрямо дисциплините, които се преподават. Оборудвани са с електронни микроскопи, хромбуци, проектори, дигитални камери за създаване на съдържание. Фоайето е превърнато в място за социализация, където ще могат да се представят проекти и са обособени две малки библиотеки със специализирана литература.
„В кабинетите вече се провеждат мултидисциплинарни и трансдисциплинарни уроци. Създадени са прекрасни условия за експериментална лабораторна работа – учениците усвояват знания и формират умения на базата на диалога между две и повече дисциплини: математика, физика, химия, английски език, както и специалните предмети. Усилията са насочени към формиране на професионални компетентности в областта на хранително-вкусовата промишленост, съчетано с дигиталните технологии“, поясни директорът на гимназията инж. Людмила Ганчева.
В училището четири от изучаваните пет специалности са в STEM
направления. Обучението е съчетано с дигитални технологии, а всички специалности са с разширено изучаване на английски език. Учениците са 780, като 128 от тях са в дуални паралелки. Създадена е и учебна компания за козметични продукти.
Защо слагаме мая в тестото и какви химични процеси протичат при втасването? Какво прави закваската? Къде намира приложение знанието за епидермиса? Отговори на тези въпроси получи министър Денков, който влезе в часовете на различни класове и наблюдава химични опити.
Акад. Денков заяви, че тази година завършват дейностите по Националната програма за изграждане на STEM среда, по която са планирани и финансирани над 300 центъра. Повече средства по нея не се предвиждат, защото по Плана за възстановяване и устойчивост има бюджет за изграждане на STEM кабинети във всички останали училища.
„В момента се работи по методиката за кандидатстване, а от училищата се иска да подготвят добри проекти максимално бързо, които да бъдат финансирани, защото средствата трябва да се усвоят за няколко години. Сумите са подобни като при Националната програма“, уточни министърът.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg