Във всички 2271 държавни и общински училища и центрове за специална образователна подкрепа в България ще бъдат изградени STEM центрове със средства по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Общата стойност на процедурата „Училищна STEM среда“ е над 530 млн. лв. Отделните училища, според броя на учениците си през последните три години, ще бъдат финансирани със суми между 50 000 и 600 000 лева за изграждане на STEM среда.
Това обяви служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов при представянето на новата процедура „Училищна STEM среда“. Тя вече е отворена за електронно кандидатстване на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020). Министър Пенов уточни, че училищата, в които вече са изградени STEM центрове по Националната програма, също участват сега, но ще се отчете, че вече са ползвали обществен ресурс.
„Целият екип на Министерството на образованието и науката свърши огромна работа за подготовката на процедурата. Всички училища ще получат средствата, предвидени в НПВУ, но трябва да подготвят необходимата документация. Целта е средствата да могат да се използват ефективно и да надградим това, което се постигна с Националната програма за STEM образование“, обясни министър Пенов.
На въпрос на „Аз-буки“ министър Пенов съобщи, че сроковете за кандидатстване на училищата са в три групи. Дадено е предимство на училищата с по-малко ученици – до 200 деца, като крайният срок за тези учебни заведения е до 21 август. За училищата с от 201 до 400 ученици срокът за кандидатстване е до 19 септември, а до 19 октомври е срокът в училищата с над 400 ученици.
Кандидатстването е разделено на два етапа. Първо, директорите ще подават концепция, която ще бъде преглеждана от експертите на МОН. При необходимост ще бъдат давани допълнителни насоки, а след това на втори етап училищата ще подадат конкретното предложение за получаване на финансиране.
Министър Пенов увери, че екипът на МОН ще съдейства с консултации, с отговори на текущи въпроси, за да може в сроковете, които са предвидени, средствата да достигнат до училищата.
На представянето на процедурата в МОН присъстваха също заместник-министърът на образованието и науката Надя Младенова, проф. Георги Вайсилов – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция „Програма за образование“, и проф. Найден Шиваров – директор на Националния STEM център.
Зам.-министър Надя Младенова обясни, че идеята е в тези STEM центрове всеки ученик да може да развитие своя потенциал и българското училище да влезе в XXI век, където му е мястото.
Ще бъде финансирано изграждането на кабинети в пет области: роботика и киберфизични системи, дизайн и 3D прототипиране, природни науки, зелени технологии и устойчиво развитие и математика и информатика.
„Основната цел е да се повиши интересът на учениците към науката и научните изследвания, като всеки ученик да може да пипне микроскоп, да погледне спътниците на Юпитер през телескопите, които ще бъдат купени, да проведе сам химична реакция, да види как функционират новите източници на енергия в съответните STEM кабинети за зелена енергия и за устойчиво развитие“, каза проф. Георги Вайсилов.
Той съобщи, че с директора на Националния STEM център проф. Найден Шиваров е подписан договор, по който ще бъдат изградени национален и три регионални STEM центъра. Средствата са предвидени за основен ремонт и за купуване на обзавеждане на тези четири центъра, а общата сума на проекта е 37 милиона лева.
Една от целите на процедурата „Училищна STEM среда“ е учениците да бъдат подготвени по-добре за пазара на труда. Надяваме се с тези STEM кабинети да привлечем повече ученици към природните науки каза проф. Георги Вайсилов.
Следващият месец ще бъде представена процедура, по която ще бъдат обучавани учителите за работа със закупената апаратура.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg