Допълнителни 15 млн. лв. за образование одобри парламентарната Комисия по бюджет и финанси на второто четене на Закона за бюджета за 2023 г. по предложение на народни представители от различни групи. 5,5 млн. лв. от тях ще са за осигуряване на безплатен транспорт на педагогическите специалисти. За тази сума настояваше и министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков при обсъждането на парите за системата в ресорната комисия на първо четене.
Очакванията са около 8 млн. лв. да се насочат за допълнителна подкрепа за личностно развитие – и по-точно за ресурсна подкрепа за децата със специални потребности. Целта е с тези средства да се увеличат стандартите за тях, за да може ресурсен учител да се назначава не на 10 деца, както е сега, а на по-малък брой. Идеята е по този начин да се осигури по-адекватна грижа за тях. Народните представители оставиха на Министерството на образованието и науката да предложи такова разпределение на средствата, което да е най-съобразено с нуждите на децата и образователните институции.
С останалите около млн. лв. ще се компенсират повишените от инфлацията разходи за храна в детските градини и училища. „С премахването на таксите в детските градини беше отнета възможността на общините да финансират разходите за храна с такси от родителите. Същевременно инфлацията при хранителните продукти е една от най-високите измежду всички групи стоки и услуги, което налага компенсирането им от държавния бюджет“, мотивираха се депутатите.
Не бяха подкрепени други предложения за увеличение на парите за образование – например за допълнителни 7,2 млн. лв. за програмата „България – образователни маршрути“. Бюджетът ѝ е в размер на 14 млн. лв., но средствата за 2023 г. вече са изчерпани. За образователни екскурзии по нея наскоро са одобрени над 27 000 ученици от 400 училища. Не бяха одобрени и поисканите 30,1 млн. лв. за повишаване на минималните заплати за академичните длъжности в държавните висши училища (22,4 млн. лв.) и БАН (7,7 млн. лв.) от 1 януари т.г . с цел те да не изостават от възнагражденията на педагозите в училищата, които ще получат увеличените си възнаграждения със задна дата от 1 януари.
Финансовият министър Асен Василев обясни, че е по-добре увеличението на средствата да остане от 1 август – така както е предложено в проектобюджета. От синдикат „Висше образование и наука“ към КНСБ заявиха, че отношението му към системата на висшето образование ще има „сериозен отзвук в академичната общност“.
Народни представители от различни парламентарни групи бяха внесли и предложение за увеличение на трансфера за Селскостопанската академия с цел увеличаване възнагражденията на персонала в Академията от 1 август 2023 г. до нивото на минималните размери на академичните длъжности и прилагането на обща политика спрямо БАН, ССА и държавните висши училища. За увеличението на възнагражденията са необходими 7,2 млн. лв. на годишна база, като съответно за 5 месеца от настоящата година е предложено увеличение с 3 млн. лева.
Предлагаше се още в срок до един месец от обнародването на Закона за бюджета в „Държавен вестник“ Министерският съвет да приеме три програми за разширяване и подобряване на сградния фонд и материалната база в системата на образованието за периода 2024 – 2026 г. – програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища с бюджет до 240 млн. лева; програма за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища с бюджет до 240 млн. лева; програма за саниране, ремонт и обзавеждане на студентските общежития, предоставени за управление на държавните висши училища и „Студентски столове и общежития“ с бюджет до 100 млн. лв. Предстои разглеждането и гласуването на проектобюджета на второ четене и в пленарна зала.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg