Предвижда се изграждането на нова цифрова инфраструктура, която да улеснява обмена на данни и ресурси в рамките на ЕС
Антоанета
НАЙДЕНОВА
Европейската комисия стартира Европейската инициатива за образна диагностика на рака с цел да подкрепи доставчиците на здравно обслужване, научноизследователските институти и новаторите в оптималното използване на иновативни, основани на данни решения за лечение и грижи за болните от рак.
Инициативата е водеща в рамките на Европейския план за борба с рака. Тя ще работи за създаването на цифрова инфраструктура, която ще свързва ресурси и бази данни за образна диагностика на ракови заболявания в целия ЕС, като гарантира спазването на високи етични стандарти, сигурност и защита на личните данни. Също така ще свърже инициативите на равнището на ЕС и националните инициативи, болничните мрежи, както и научноизследователските хранилища с данни от изображения и други здравни данни.
Когато са съчетани със защита на данните, технологичните иновации могат да създадат надеждна рамка за изследователи, новатори, лекари и пациенти. Благодарение на Европейската инициатива за образна диагностика на рака изследователите ще имат ефективен достъп до по-висококачествени данни за изучаване и ще могат да разработват и изпитват нови решения за грижи за онкоболните. Те ще бъдат основани на данни и ще позволят на лекарите да вземат по-точни и по-бързи клинични решения, да осъществяват диагностика, да провеждат лечение и да използват прогнозна медицина в полза на пациентите.
Наличието на трансгранична, оперативно съвместима и сигурна инфраструктура, която ще запази неприкосновеността на личния живот, ще ускори иновациите в областта на медицинските изследвания. Например ще бъде възможно върху голям масив от данни да се обучават нови технологии, които използват изкуствен интелект (ИИ). Това ще ускори разработването на иновативни инструменти, които могат да предложат по-бърза диагностика на заболяването и подобрени персонализирани грижи.
Големите европейски научноизследователски организации, институции и дружества ще работят заедно за проектирането на инфраструктурата, която да предостави на европейските клинични специалисти,
изследователи и новатори лесен достъп до големи количества данни с изображения на ракови образувания. Да подкрепи изпитването и разработването на инструменти за персонализирани медицински грижи за постигане на напредък в диагностицирането и лечението на ракови заболявания.
Европейската инициатива за образна диагностика на рака стартира с два проекта. Единият е EUCAIM – широкомащабен проект, с чиято помощ ще се разгърне обединената европейска инфраструктура за данни за образна диагностика на ракови заболявания. Инфраструктурата има за цел да включи над 100 000 случая на рак до 2025 г. и поне 60 милиона изображения на ракови заболявания. Вторият проект е Инструментът за изпитване и експериментиране с ИИ в областта на здравеопазването (TEF-Health),
създаден в рамките на програмата „Цифрова Европа“ (DIGITAL). Данните за образната диагностика на рака ще бъдат предоставени на TEF-Health. Това ще позволи на малките и средните предприятия, които са разработили решения с изкуствен интелект за грижи за болните от рак, да ги изпитат в реални условия.
Очаква се до декември 2023 г.
да бъде завършено проектирането на общоевропейската цифрова инфраструктура и да бъдат създадени механизми за сътрудничество. Първата версия на платформата ще бъде достъпна до края на 2024 г., а ще започне да функционира пълноценно през 2026 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg