През 2023 г. отбелязваме 200 години от рождението на унгарския поет и революционер Шандор Петьофи. Две са училищата у нас, които носят неговото име. Едното е основно училище в Хасково, а другото – Националната професионална техническа гимназия в Разград. И двете почитат делото на своя патрон. Преди 10 години в Разград в училището с неговото име по повод 50-ата годишнина от създаването му поставят бюст на Шандор Петьофи на входа на сградата. А сега школото в Хасково по случай 50-ата си годишнина решава да отдаде заслужена почит към него чрез увековечаването на лика му върху фасадата си. ОУ „Шандор Петьофи“ се намира в най-големия квартал в Хасково – „Орфей“. Преди време жилищният комплекс е носил името „Веспрем“ като едноименния град в Западна Унгария. Двата града са побратими и затова решават училището в Хасково да носи името на Шандор Петьофи, а това във Веспрем – на нашия поет и революционер Христо Ботев. Българо-унгарското средно училище „Христо Ботев“ съществува в продължение на 93 години – от 1918 г. до 2011 г.
Тази година ОУ „Шандор Петьофи“ в Хасково отбелязва юбилея си с голям концерт, а 200 години от рождението на своя патрон – с уникален стенопис върху сградата на школото. Той е дело на талантливите художниците от RAGS – победителите в конкурса за създаване на стенопис на тема артистична интерпретация на популярното стихотворение на Петьофи „Любов и свобода“. Проектът е резултат от съвместната работа на Унгарския културен институт „Лист“ у нас, ОУ „Шандор Петьофи“ в партньорство със „София графити тур“ и изпълнено от невероятните Filthy Rags. „Това е най-големият стенопис върху сградата на образователна институция, правен досега в България. Разположен е на 100 кв. метра“, разказва директорката Антоанета Петрова. Сградата на ОУ „Шандор Петьофи“ е реконструирана по Оперативна програма „Региони в растеж“ през 2016 г. на стойност 6 млн. лв. „Така училището ни стана още по-красиво и много му се радваме. Получихме огромна подкрепа от всички родители и жители на Хасково“, допълва моята събеседничка. Стенописът се вижда от целия квартал, а през нощта е осветен. „Концертите минават и заминават, но стенописът ще остане години след нас и ще радва следващите поколения“, разказва Петрова.
Празника отбелязват с още едно събитие –отпечатване на книгата „Витязът Янош“ на Шандор Петьофи. В специалното издание поемата е собственоръчно и ръкописно преписана от възпитаниците в школото. Всеки ученик е написал по два реда в нея, а илюстрациите са дело на артшколата към училището.
„Стремим се винаги да оставяме своя отпечатък във времето. Имаме ярко изразена индивидуалност, винаги се опитваме да бъдем различни, и мисля, че успяваме“, казва директорката.
Основното училище в Хасково е и със статут на иновативно от 2019 г. Нововъведението, което прилагат, е въвеждането на предмета дигитална математическа досетливост. Избираемата дисциплина е включена в учебната програма на учениците от I до IV клас. „Често сме чували, че за повечето деца математиката е труден предмет. Показахме, че това не е така. При нас учениците учат математиката чрез правене. За целта използваме дигитална игра“, обяснява моята събеседничка. Анализът за изминалите четири години, през които се прилага нововъведението, показва, че учениците в края на IV клас вече са усвоили материала и за V клас по математика, като това е станало неусетно, без излишен стрес и допълнително натоварване. „Играта се оказа интересна и за родителите, защото в нея чрез повече решени задачи се изкачваш на по-високо ниво“, допълва тя.
Истината е, че в ОУ „Шандор Петьофи“ винаги са се радвали и са усещали подкрепата и доверието на родителите. А това е изключително важно за развитието на всяко училище и за качеството на образованието на децата. Идеята предметът дигитална математическа досетливост да бъде включен в учебната програма, е именно на родителите. „Днес децата са дигитално много напреднали. Опитахме се заедно да намерим начин как да приложим това в учебния процес. Затова решихме да използваме телефоните, таблетите и лаптопите с образователна цел“, споделя Петрова. Планират новият предмет да бъде приложен и в прогимназиален етап. От следващата учебна година дигиталната математическа досетливост ще се изучава от I до VII клас в училището в Хасково. „По този начин ще повишим още качеството на образованието, като ще подготвим учениците си още по-добре и за външното оценяване в края на VII клас“, уточнява директорката. Освен това предметът развива логическото мислене на децата, което им помага във всичко, което правят. „Ако един ученик се научи да мисли чрез правене по математика, с лекота ще приложи това умение и в разказвателните предмети и природните науки“, казва тя.
През настоящата учебна година възпитаниците на ОУ „Шандор Петьофи“ са 310. След като завършат основното си образование, учениците на школото обикновено продължават да учат в математическите, езиковите, а в последно време и в професионалните гимназии в града. „От няколко години наблюдавам засилен интерес към архитектурата и инженерните специалности“, разказва директорката. На мнение е, че тази тенденция е изключително положителна, защото така децата се ориентират и специализират професионално още в училище.
Преди да стане директор на ОУ „Шандор Петьофи“, Антоанета Петрова дълги години е работила като учител по информатика и информационни технологии в ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ в Хасково. Споделя, че в VIII клас при тях са постъпвали „необработени диаманти“ от основните училища. А когато профилираната подготовка трябва да започне без наличието на стабилна основа, нещата по-трудно се получават. Затова сега, като директор на основно училище, си е поставила за цел да подготвят учениците си така, че те без проблем да могат да продължат образованието си където поискат, стъпвайки на здрава основа.
„Едно дете трябва да се подхване още от самото начало, а не чак в гимназиален етап“, категорична е моята събеседничка. На мнение е, че неслучайно основното училище се нарича основно – то полага основите в обучението, формира учениците като личности, открива и развива заложбите им.
„Между II и III клас учителят може да види кои са силните и слабите страни на всеки ученик. А когато те се забележат отрано, може да се работи върху тях“, казва Петрова. По този начин още в IV клас ученикът ще бъде изявен състезател в конкретното направление, в което е най-добър.
Благодарна е, че работи с екип от истински професионалисти, които обичат и разбират от работата си. Гордее се, че тази година учениците им редовно печелят конкурси и състезания. През миналата учебна година на националното математическо състезание „Европейско кенгуру“ имат две първи места. Отличието печелят второкласничките Виктория Ситнева и Даниела Панайотова. Виктория завоюва първо място и в „Европейско кенгуру плюс“, а третокласникът Мартин Желев печели второ.
Възпитаниците на „Шандор Петьофи“ редовно участват и в конкурси, свързани с изкуството. В училището имат школи по музика и по изобразително изкуство. Освен това са сред малкото училища у нас, които развиват грънчарството. Разполагат с изцяло оборудван кабинет за целта – грънчарско колело и пещ за изпичане на готовите продукти. За изявените си възпитаници имат извънкласни дейности по математика, български език, човекът и обществото и екология. Голяма част от заниманията по интереси се провеждат в училищната библиотека.
В рамките на второто издание на кампанията за мотивиране на разделното събиране и рециклиране „Екошампиони“ учениците от ОУ „Шандор Петьофи“ печелят първо място в Хасковска област. Те са предали 600,46 кг рециклируеми отпадъци от опаковки.
Всеки месец организират екскурзии до различни градове и природни забележителности в България. „Искаме това, което се учи по човекът и природата, да не бъде само в учебника, а децата да са го видели с очите си“, обяснява директорката. Следващото пътуване с образователна цел ще се осъществи през ноември, като планират да посетят Габрово.
От миналата учебна година в рамките на школото функционира и група за занимания по интереси – танци, и то не какви да е, а унгарски, в чест на патрона на училището. „Постоянно работим и се развиваме. И всичко това правим в името на децата“, завършва Петрова.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg