Международната научна конференция „Славянските литератури през XXI век между регионализма и глобализацията“ се проведе в Неаполския университет „Ориентале“. Форумът е под патронажа на посланика на България в Италия и на Община Неапол, а основен партньор е Министерството на образованието и науката.
Вестник „Аз-буки“ е медиен партньор на събитието.
Организаторите на Международната конференция имат за цел да съберат изследователи на т. нар. малки славянски литератури, за да представят резултати от своите изследвания в областта на славянските и балканските литератури, литературната критика, езиковото обучение, литературната компаративистика, преводознанието, антропологията, социологията, историята, изследванията върху традиционните и дигиталните медии, киното и театъра.
На конференцията присъстваха 14 лектори по български език, литература и култура от чуждестранни университети. Пред тях Наталия Михалевска – началник на кабинета на министъра на образованието и науката, представи актуални политики, програми и стратегии за развитието на българистиката в университетите, в които МОН поддържа лекторати.
Основен акцент на събитието са съвременната славистика и състоянието на преподаването на славянски литератури и култури в италиански и чуждестранни университети.
По време на тридневния форум бяха разисквани теми, свързани с преподаването на българска литература у нас и в чужбина. Имаше лекции за български и балкански постмодерн в „Тринити колидж“ и въпросът за износа на съвременна българска култура; „Българската литература в съвременния сръбски университет“; „Преподаването на българската литература като своечужда“; „Сър Ганьо Балкански – за превода на „Бай Ганьо“ на английски“; „Читанките в България и Украйна – поетика и прагматика; „Италианската следа в творчеството на Боян Дановски през 20-те години на ХХ век“; „Иван Шишманов и българската славистика“; „Изучаването на южнославянските литератури в академичната среда в Сърбия“; „Българската литература в Славянския институт на Кьолнския университет – присъствие и преподаване“; „Национално и глобално в прозата на Иван Станков“ („Бащата на Букурещ“).
На форума бе отдадена почит и към проф. Рикардо Пикио – славист и българист с международна слава по повод 100 години от рождението му.
В миналото историческите и политически обстоятелства са предизвиквали регионални конфликти и противоречия между народите, живеещи на територията на Европа, вместо да създават възможности за развитие на богато и ползотворно съжителство на индивидуално и колективно равнище. Така са се формирали стереотипи и предразсъдъци, които възпрепятстват свободните взаимни културни отношения. Последствията се усещат и днес, макар и да доминира най-вече желанието да се разрушат разделенията, създадени от миналото, се казва в една от презентациите на конференцията.
От наблюдението и изследването на (социо)културните реалности на славянския свят се ражда идеята за международната изследователска конференция „Славянските литератури през XXI век между регионализма и глобализацията“. Продължавайки опита на конференцията „Български език, литература и култура: пътеки през мултикултурния свят“ (2021 г.), тя възнамерява да анализира от различни гледни точки явления, свързани с литературното образование по славистика в следпандемичния период между етноцентричната изолация и европейския плурикултурен контекст.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg