Това ще бъде основният акцент на Тех парка, който ще гради ПГ по електроника и електротехника в Пловдив
Деляна ЛУКОВА
Да изгради мултидисциплинарен център за върхови постижения в професионалното образование и обучение – това е амбицията на пловдивската ПГ по електротехника и електроника в Пловдив. Тя е в списъка на 28-те учебни заведения, одобрени от МОН да се превърнат в центрове за високи постижения.
В Тех парка на ПГЕЕ ще има високотехнологични кабинети за специалностите „Приложно програмиране“, „Компютърна техника и технологии“, „Компютърни мрежи“, „Автоматизация на непрекъснатото производство“, „Електрообзавеждане на производството“, „Микропроцесорна техника“. Предвижда се закупуване на автоматизирани системи за изследване на пневматични и електропневматични процеси, системи за възобновяеми енергийни източници, роботика, 3D принтери и скенери, системи за проверка и анализ на състояние на мрежи за ниско, средно и високо напрежение, както и телекомуникации. Заложено е изграждането на парк за зелени технологии за захранване на сградата, в който се планира фотоволтаична електроцентрала, поставяне на слънчеви колектори за захранване на сградата с топла вода.
Центърът ще бъде ситуиран в реконструираното крило (Блок 6) и ще осъществява и обучения на възрастни за придобиване на допълнителна квалификация и преквалификация по специалности с констатиран дефицит на специалисти на пазара на труда.
Моделът „кръгова икономика“, който се основава на принципите на елиминиране на отпадъци, замърсяване, запазване на продуктите и материалите в употреба и възстановяване на природните системи, ще бъде основният акцент в центъра.
„Това ще ни направи съпричастни към по-устойчиво общество, с поглед към бъдещите поколения. Учениците ще придобиват компетентности за бъдещето в условията на конкурентна среда. За да се реализират успешно на пазара на труда, те трябва не просто да притежават знания, умения и компетентности, а непрекъснато да се усъвършенстват и да генерират иновации в модерна среда“, казва директорът инж. Камелия Стоянова.
Според нея ползите от изграждането на високотехнологичния център са, че ще се повиши конкурентоспособността на учениците, ще се стимулират креативността и критичното мислене и икономическият растеж в региона, ще се трансформират учебните и административните процеси в гимназията.
Изграждането на новото технологично звено ще стъпи и на вече създадения училищен STEM център, оборудван с 300 000 лв. по Националната програма „Изграждане на училищна и STEM среда“. То обединява не само математиката, инженерните, природните науки и технологиите, а добавя и изключително актуалната тема за възобновяемите енергийни източници. Тези направления се изучават в синхрон. Новото пространство разполага с три зони – за приложно програмиране и роботика, зона за химия и екология, а работата по възобновяеми източници на енергия е в зоната по физика.
ПГЕЕ въвежда три иновативни дисциплини. „Въведение в STEM“ се изучава в VIII клас, а в IX и X клас – STEM1 и STEM2. Учителите са издали STEM помагало с разработени уроци от четирите направления, като всяка година ще добавят по още едно.
Със свои средства гимназията вече оформя и втора STEM зона, която ще бъде доизградена с парите, които ще бъдат отпуснати по Плана за възстановяване и устойчивост.
Пловдивската гимназия спечели златна купа и стана национален победител в категория „Иноватори в STEM“. Тя е сред седемте училища в страната, които са обявени за SUPER STEM в отделните категории на шестото национално състезание, след като събра 61 943 гласа.
Гимназията спечели Харта за мобилност в сектор ,,Училищно образование“ по програма ,,Еразъм+“ за периода 2021 – 2027 г. През май 2021 г. учебното заведение получи и акредитация в сектор „Професионално образование и обучение“. Настоящата акредитация дава право на учители и ученици от гимназията да повишават ежегодно в рамките на програмния период знанията, уменията и компетенциите си в сферата на общообразователната и теоретичната професионална подготовка, както и да обменят добри практики с различни европейски страни.
Училището организира ежегодно „Вечер на кариерата“, адресирана към родители и ученици, на които предстоят стажове или които събират идеи за реализация. Последното издание на кариерния форум, което е открито от изпълнителния директор на „Тракия икономическа зона“ инж. Пламен Панчев, събира 22 компании и 7 висши училища. Участниците разполагат щандове и предлагат стажантски позиции и работни места. Фирмите оборудват и кабинети за професионална подготовка, поддържат и клубовете по интереси.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg