„Винаги и по всякакъв начин се стремим да повишаваме дигиталните умения на учениците си“, казва за в. „Аз-буки“ директорът на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ в Тетевен инж. Златина Каталиева. В училището се обучават 290 ученици от 15 области на България. В общежитие са настанени 110 от възпитаниците им. Специалностите, които се изучават там, са четири – „Горско и ловно стопанство“, „Горско стопанство и дърводобив“, „Механизация на горското стопанство“ и „Мебелно производство“.
„Ние сме единственото училище в страната, което предлага дуална форма на обучение за учениците, които искат да се реализират в сферата на горското стопанство. Това е още една причина при нас да учат деца от всички краища на България. Тази година ще изпратим първия випуск техник-лесовъди, които са се обучавали в дуална система. След завършване на средно образование, учениците ни са напълно подготвени веднага да започнат работа по специалността си“, категорична е директорката.
Училището е иновативно от учебната 2019/2020 г. насам.
През годините осъществяват различни нововъведения. Първоначално започват с проект „От почвоизследовател до лесовъд“, насочен към учениците от направлението „Горско стопанство“. В рамките на учебната практика се изготвят три бинарни проекта, обхващащи учебния предмет „Горско почвознание“ в комбинация с география и икономика, ботаника с дендрология и информационни технологии.
„Този първи наш проект беше изключително интересен. Продължи две години и веднага след като приключи, кандидатствахме с втори – отново насочен към проектно базирано обучение и мултидисциплинарност“, уточнява моята събеседничка.
Второто им нововъведение носи името „Защита в облака“. По време на учебната си практика по защита на гората учениците изработват електронно учебно помагало на български и английски език.
От настоящата учебна година работят по трета иновация – „Дигитална грамотност в мебелното производство“.
Участват учениците от VIII клас от специалността „Мебелно производство“, а заложеният срок за изпълнение е три години. За целта на обучението са въвели и нов учебен предмет – „Приложна дигитална графика“. Той вече е успешно приложен в първия проект „Приложна дигитална графика в туризма“.
В съвместна инициатива с Община Тетевен възпитаниците им се включват в редица благотворителни базари, на които предлагат сувенири, изработени от тях. Последният е Коледен базар, провел се в края на миналата година. Тогава те правят ключодържатели, магнити и табелки от дърво. Продават ги на базара, а събраните средства решават да дарят за нуждите на МБАЛ „Д-р Ангел Пешев“ в Тетевен.
Освен това в училището организират и друга инициатива – „Заедно по Коледа“. В нея с ентусиазъм и огромно желание се включват всички ученици, учители, служители и родители от училището. „Каузата, за която събирахме средства, бе изключително близка до сърцето ни – деца със специални образователни потребности на наши колеги“, допълва директорката. Правят го за втора поредна година и със сигурност няма да е последната. Освен това благотворителни базари организират и по случай Великден. „Децата много добре знаят къде отиват събраните пари, и това ги мотивира още повече“, посочва тя.
За успешното участие в благотворителните и доброволческите кампании
принос има и иновативният за училището интердисциплинарен проект „Млад предприемач“.
В него участват осмокласниците от специалността „Мебелно производство“. В Проекта са включени учебните предмети „Предприемачество“ и „Приложна дигитална графика“, както и провеждането на учебна практика по дървообработване.
„Учениците правят бизнес план за изработката на продуктите за базара, изработват ги и планират тяхната реализация“, уточнява моята събеседничка.
През втория учебен срок пък работят по проекта „Възрожденци в Тетевен“. Това е третият им мултидисциплинарен урок и в него са включени предметите „История и цивилизация“, „Изобразително изкуство“, „Приложна дигитална техника“ и учебната практика по дървообработване. Същността на Проекта е проучване и изследване живота и делото на различни възрожденци от Тетевенския край.
„Първо рисуват техни портрети по снимка, дигитализират ги, а след това ги гравират върху дърво с лазер“, обяснява директорът. Училището разполага с модерна и отлично оборудвана STEM работилница, в която учениците имат необходимите условия за направата на всичко това.
В IX клас на бъдещите мебелисти им предстоят още три проекта. Първият е продължение на „Приложна дигитална графика в туризма“, по който вече ще изработват предмети с по-голяма степен на трудност.
„Идеята е да надградят наученото и да усвоят нови умения“, обяснява инж. Каталиева. Вторият проект отново е мултидисциплинарен – между предметите изобразително изкуство, дигитална приложна графика, часа на класа и учебната практика по дървообработване, и се казва „Дървени шевици“. Учениците трябва да разучат различни видове шевици и черги от региона, а след това да ги пресъздадат върху дърво в характерните цветове с помощта на лазерен гравир и CNC фреза. Освен това ще направят минимодел на тетевенската черга, който ще подарят на малчуганите от Началното училище „Хаджи Генчо“ в града.
„От години поддържаме много добри отношения с колегите от това училище. Нашите възпитаници ще направят минимоделите, които след това децата от начален етап на обучение красиво ще украсят и оцветят“, разказва директорът.
Третият проект е „Изделия от дърво на пазара“. В рамките му възпитаниците на гимназията трябва да изработят сувенири от дърво за Великден. Всички сувенири отново ще бъдат продадени на двата благотворителни базара – на Общината и на училището. Събраните средства по традиция ще бъдат дарени за благотворителна кауза.
В X клас на учениците от гимназията им предстои друг интересен проект – „Възраждането в Тетевен“. Задачата им е да изследват възрожденските сгради в региона и след това да ги пресъздадат върху дърво. „Трудността тук е много по-голяма, но и учениците ни са по-големи, по-знаещи и можещи“, допълва моята събеседничка. Тя споделя, че часовете по приложна дигитална графика са много мотивиращи за децата.
„Работата по мултидисциплинарни проекти е много интересна да се наблюдава отстрани. Виждаш как работят и си комуникират учители по различни специалности и как след това всички заедно създават общ проект. От друга страна, примерът, който дават на учениците, също е положителен – показват им колко е важно не само в училище, но и в живота да работиш в екип“, обяснява директорът.
А всички тези
мултидисциплинарни проекти са ръководени от учителя им инж. Петър Петров.
Той е бивш възпитаник на училището и по думите на инж. Каталиева откакто е постъпил на работа при тях, обучението по мебелно производство е придобило нов облик.
„Изключително сърцат колега, с прекрасна професионална реализация в областта на интериорния дизайн и мебелното производство. За наше щастие, преди година реши да се завърне в родния си град и да практикува учителската професия. С любовта към работата си и използването на иновативен подход успя да запали интереса на учениците“, разказва инж. Каталиева.
Директорката споделя, че преди няколко години училището е било изправено пред предизвикателството специалността „Мебелно производство“ да бъде закрита. Интересът от страна на учениците не е бил голям, а на труда на дърводелеца се е гледало като на неперспективен.
„С общи усилия успяхме да възродим специалността „Мебелно производство“. Преди 6 години направихме плах опит с план-прием за половин паралелка, като предложихме дуална форма на обучение. И така с всяка изминала година интересът е все по-голям, а учениците – все по-мотивирани“, казва директорката. Определено, принос за по-голямата мотивация има и навлизането на информационните технологии в областта на мебелното производство. Модерната образователна среда също допринася.
Лесотехническата STEM работилница на гимназията е оборудвана с всичко необходимо
за успешно и атрактивно обучение. В нея има 3D принтер, 3D скенер, лазерен гравир и CNC фреза. „Често учениците ни остават да работят в нея и по време на междучасията и след часовете“, обяснява директорът.
Миналата година възпитаниците им участват и в Националното състезание „Мебели, стилни мебели и дърворезба“ и отборът им завоюва първо място в оспорвана конкуренция с ученици от цялата страна. Тази година през април Националната гимназия ще бъде домакин на престижното състезание.
Подготовката и организацията на събития от този мащаб и характер, за тях не е новост. През годините домакинството на международното състезание „Млад дървосекач“ се е превърнало в емблема за училището. То се провежда по регламента на Световния шампионат на дървосекачите от 2013 г. насам. В него учениците показват умело и професионално боравене с моторен трион. Тази година ще се проведе деветото му издание. Участниците ще бъдат от Сърбия, Чехия, Северна Македония и България. Родното присъствие е от страна на възпитаниците на гимназията домакин и на учениците от Лесотехническата професионална гимназия в Берковица.
„Винаги усилено се подготвяме за участията си в състезания. С колегите се стремим с всеки изминал ден да подобряваме работата си. Никога не забравяме, че за нас това е само поредна година, но за учениците, които се явяват на конкурсите, не е така. За тях това е специален момент Ц тяхното участие. За някои може никога да не се повтори или да бъде първият успех от много следващи. Стремим се така да ги подготвим, че да покажат най-доброто от себе си винаги, да повишават квалификацията си непрекъснато и да се реализират успешно на пазара на труда“, завършва инж. Каталиева.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg