430 млн. лева са инвестирани в научна и инфраструктура в България със средства по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съобщава заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева при представянето на създадените по Програмата 16 центъра – 6 за върхови постижения и 10 за компетентности.
От тях 366 млн. лв. са по линия на Европейския фонд за регионално развитие, а останалите – от държавния бюджет.
Форумът има за цел
да популяризира новоизградената инфраструктура и възможностите, които дава тя за изграждането на знания и умения,
отговарящи на съвременните предизвикателства на пазара на труда и развитието на младите учени, както и да се насърчи и стимулира сътрудничеството с бизнеса и местната власт.
Центровете са в различни райони на страната и в тях са изградени стотици лаборатории със съвременно оборудване. Научната им дейност е в области като мехатроника и чисти технологии, информатика и ИКТ, нови технологии в креативни и рекреативни индустрии и индустрии за здравословен живот и биотехнологии.
„Заедно с изграждането на изследователската инфраструктура с Програмата са подкрепени и най-важните участници в научноизследователския процес – самите учени“, посочи още зам.-министър Митева.
В центровете са назначени 646 нови изследователи. Учените имат близо 2500 публикации, 50 от които са в първите 10% на най-цитираните от съответната научна област. Създали са и 80 патента, както и 53 полезни модела.
В своята презентация проф. Георги Вайсилов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция „Програма за образование“ представи резултатите и постиженията от програмен период 2014 – 2020 и очерта перспективи за развитие в следващия период 2021 – 2027.
„Когато е подготвяна програмата ОП НОИР, основните потребности, които са идентифицирани, за да може да бъде осигурено необходимото финансиране, са свързани с това, че в периода на прехода постепенно изчезват научните институции и организации, осъществяващи научно-приложна дейност – т.н. ведомствени институти, които са били връзката между науката и индустрията – каза проф. Вайсилов. – Постигнато е съгласие, че трябва да се увеличат инвестициите в научноизследователска дейност, за пазарно ориентиране на научните изследвания и повишаване капацитета за иновации конкурентоспособност.“
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg