Над 450 посетители, сред които множество ученици, учители и обща публика от София и страната, посещават Есенния ден на отворените врати във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, съобщават от там. По време на събитието са представени интересни лекции и разнообразни научни демонстрации. Гостите получават и възможност да посетят на научни лаборатории във Факултета.
Есенният ден на отворените врати е открит от проф. д.фз.н. Георги Райновски – декан на Физическия факултет. Той подчертава, че
през 2024 г. Факултетът отбелязва 135 години от обучението по физика в Софийския университет,
което показва устойчивостта и качеството на българските учени и преподаватели. Проф. Райновски споделя пред посетителите и за още две годишнини – 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) и 25 години от членството на България в ЦЕРН.
По този повод до 28 ноември Физическият факултет ще е домакин на специална изложба, посветена на годишнината. Тя е с вход свободен и ще бъде достъпна във фоайето на Физическия факултет от 10 до 17 часа.
В рамките на лекционни панели посетителите научават как работят квантовите компютри и по какъв начин фундаменталните научни открития могат да доведат до пробивни иновации в нашия живот. Темата е представена от Христо Тончев – докторант в катедра „Теоретична физика“.
Повече за добива на „енергия от нищото“, която да захранва т.нар. Интернет на нещата (IoT) и бъдещите 6G устройства,
представя доц. д-р Емил Владков от катедра „Радиофизика и електроника“. Лекцията показа връзката между телекомуникациите, с които сме свикнали в нашия технологичен свят, и програмите, по които се обучават студентите във Физическия факултет – инженерите, които ще създадат света на бъдещето.
В лекционната част е представено и ключовото значение на експериментите в Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) от Радослав Симеонов – докторант към катедра „Атомна физика“. Той демонстрира и как работят детекторите на частици.
Гл. ас. д-р Николай Димитров от катедра „Квантова физика и електроника“ завърши панела с лекция, в която разказва за физиката зад генерирането на свръхкъси лазерни импулси.
Във фоайето на Физическия факултет посетителите имат възможност да разгледат щандове с демонстрационна програма от експерименти от всички области на физическите науки, показани от учени, студенти и преподаватели от Физическия факултет и от „Университет за деца“. Внимание предизвика и щандът на Националната програма „Образование с наука“, на която учени и ученици показват как академичният опит може да се свърже със средното образование и това да доведе до качествена положителна промяна в нагласите на учениците към природните науки, като цяло.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg