Срещата на двама учители – един с 50-годишен стаж зад гърба си и друг, който тепърва навлиза в професията, се възприема с вълнение от жителите на Лесново.
Мария Тодорова и Пламена Ангелова получават аплодисменти в чест на 1 ноември – Деня на народните будители.
За Мария тези аплодисменти носят благодарност, за Пламена – насърчаване.
„Най-трудно винаги е било началото, с всеки един първи клас. Да стигнеш с учениците си до момента, в който може да се каже с гордост, че са грамотни – четящи и пишещи. Този момент винаги е труден за преподавателя – казва Тодорова, имала честта да празнува три годишнини на родното училище – 100, 140 и сега, през 2024 година – 145.“
Пламена, избрала да започне кариерата си именно в Лесново, допуска, че дисциплината може да бъде едно от предизвикателствата, с които ще се сблъска.
„Вероятно това би довело до притеснение – споделя тя, – но нали професията на учителя е ценна и важна точно защото предоставя уникалната възможност да формираш и вдъхновяваш бъдещето на подрастващото поколение.“
За Савка Янева, която е 13-ият поред директор в историята на ОУ „Христо Ботев“ в село Лесново, дилема отдавна няма. Не знае дали номерът е фатален, но е сигурна, че независимо от ръководната позиция, която в момента заема, в сърцето си винаги остава учител.
„Това е лична мисия на живота ми – казва Янева. – Да си учител, е призвание, усет, отдаденост, обич към децата. Не мога да си представя живота без училището. Срещнах прекрасни колеги и деца, създадох дългогодишни приятелства с мои ученици. Започнах учителската си кариера през 1995 година именно в училището в Лесново и останах и до днес тук. За мен е гордост и отговорност да бъда част от историята на тази институция, прекрачила прага на цял един век.“
Почти век и половина е образованието в Лесново.
Школното дело започва през далечната 1879 година.
„Според мен всичко най-хубаво жителите на селото дължат на учителите. Надявам се да са горди от факта, че всеки от тях е работил и продължава да работи за утвърждаването на родното училище“, казва Савка Янева.
145 години след основаването му в архивите вече има отредено място за една специална книга. Казва се „Учителите на Лесново“ и е посветена на педагозите, отдали години от живота си на обучението и възпитанието на децата от селото.
Директорката разказва, че благодарение на обстойното изследване на съвременния будител и пазител на традициите, културата и родната памет Красимир Вакарелски поколенията ще знаят имената на 161 учители.
„Започва от първия – даскал Тано (Стоян Трифонов), който преподава от 1879 до 1899 г. Записва имената и на 13 директори – пояснява Янева. – В книгата си отделя внимание и на 30 възпитатели, като първият сред тях е Мария Тодорова. Тя работи от 1974 г. и сега, заедно със 145-години от основаването на училището, чествахме и нейния юбилей – 50 години преподавателска дейност.“
Дългогодишният учител Мария Тодорова получава признание и плакет от РУО – София-област, по време на тържествена церемония за посрещане на млади учители заедно с новото попълнение в екипа – Пламена Ангелова. Приемствеността е важна, защото, както споделя директорката Савка Янева,
„една образователна институция без своите обитатели, без атмосфера на уважение и подкрепа няма значение колко е голяма. Важни са хората, доверието, добрите намерения“.
За шестте години, откакто ръководи Основното училище, Янева не крие, че е имала трудности и предизвикателни моменти. Но е имала и подадена ръка, хора и организации, които да помагат.
През учебната 2024/2025 година учениците в Основното училище са 78, а педагогическите специалисти – 11.
Всички са с педагогическо образование, а 7 притежават и придобита професионално квалификационна степен. Самата директорка определя себе си като „вечния ученик“. Завършила педагогика в Смолян, а след това и специалност „Българска филология“ в Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград, през 2016 г. тя придобива магистърска степен по „Начална училищна педагогика“ в СУ „Климент Охридски“. В момента продължава образованието си, като изучава психология във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“.
„Децата – те са моят стимул – казва Янева. – Често не аз тях уча, а те – мен. В днешния динамично променящ се свят учителят трябва бързо да се адаптира. Поколенията са различни и не бива да ги сравняваме. Трябва да сме в хармония с времето, потребностите, смисъла. И ако има желание, търпение, постоянство, труд, ще има и успехи.“
145-годишното училище в Лесново разполага с две сгради – стара и нова част. В старата има 16 стаи, но е изоставена. Янева споделя, че с подкрепата на кмета на община Елин Пелин Ивайло Симеонов и на неговия екип, както и със съдействието на кмета на село Лесново Цветко Цветков старото крило ще се ремонтира.
Предстои изграждане и на STEM център.
Ще се оборудват три нови кабинета – по природни науки, по математика и информатика и кабинет „Зелени технологии“. За учениците от начален етап ще се направят три високотехнологични и свързани класни стаи, а реализирането на проекта се очаква с нетърпение, защото ще даде възможност за нов подход на преподаване.
„Знам, че включването в екипа ни на новата колежка – младата учителка Пламена Ангелова, потвърждава, че има смисъл да си част от „малкото“ училище – казва Савка Янева. – Пред Пламена съществуват различни възможности, но тя се доверява на нас, на малкото селско училище. Прекрасно е да си част от една естествена и чаровна общност с изградени традиции. Училището в Лесново е школа. За мен лично е бутиково училище, което приема и цени потенциала на различните общности и дава шанс на всяко дете да бъде себе си.“
Екипът на ОУ „Христо Ботев“ очаква и изграждането на спортна площадка в двора и се радва на видимата вече тенденция т.нар. „малки“ училища да имат шанс за кандидатстване и одобрение по различни проекти и програми. И независимо че понякога има изискване за брой ученици, и „малките“ училища получават възможност за модернизиране, за подобряване на техническото оборудване и създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение.
Директорката обаче е убедена, че и неволята помага.
„Неволята е всеки един от нас – казва тя. – Би следвало да насочим енергията си към нещата, които умеем най-добре, и да се раздаваме, не само да се очаква! Независимо къде работи човек, сред какви хора е, му се иска да има по-добри условия. И трябва да бъде ясно, че нищо не идва даром – „неволята“ помага!“
И децата, и преподавателите в Лесново с желание се включват във всички занимания. По НП „Заедно в изкуствата и в спорта“ има група по волейбол, театрален клуб, клуб по народни танци, както и мажоретен състав. Ученици участват в самобитната формация „Християнски празници“.
„От четири години сме част от НП „Иновации в действие“ – уточнява Янева. – Пазим спомени от чудесни преживявания и създадени взаимоотношения от нашите посещения в иновативните образователни институции. Тази година ще имаме възможност да работим по модул „Културните, държавните и научните институции като образователна среда“ от НП „България – образователни маршрути“. Разбира се, винаги се включваме в инициативи на Община Елин Пелин, в селищния празник на село Лесново, коледни тържества, спортни състезания, изложби, конкурси, базари. В училището може да се видят наградите, които сме спечелили, като например на шестокласника Мартин Янев, който наскоро се класира на първо място с разказа си за конкурса „Малкото училище, голям шанс за …“, обявен от ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Чавдар.
В името на образованието, търсейки смисъла му, учителите на Лесново намират мотивация да оставят имената си за поколенията.
Не се оплакват и не очакват да ги определят като най-добрите. Може би защото настоящият директор Савка Янева знае, че не е нужно да бъдеш най-добрият, а просто да правиш най-доброто. Освен с тази мисъл ръководи образователната институция и с вярата в добротворчеството. „От „аз“ за всички „нас“, казва тя и гледа напред.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg