С напредването на възрастта метаболизмът се забавя – не само заради движението и начина на живот, но и на клетъчно ниво. Намаляването на подвижността на протеините може да допринесе за развитието на хронични здравословни проблеми, съобщават от Science News.
Молекулярният стрес, предизвикан от диабет, мастна чернодробна болест и други хронични заболявания, може да доведе до забавяне на движението на протеините в организма. Вместо да се движат из клетката и да се блъскат един в друг, за да изпълняват жизненоважни функции, те попадат в „химически задръствания“. Този процес е известен като „протеолетаргия“.
Тази летаргия се появява, когато протеини с лепкав градивен елемент си взаимодействат с вредни странични продукти от хронични възпаления и стрес, което ги кара да се слепват и да пълзят почти до застой. По този начин клетките се затрудняват да функционират, което води до срив на важни биологични системи, а оттам – и до стареене и съпровождащи заболявания.
„Това молекулярно забавяне може да е в основата на много от заболяванията“, казва клетъчният биолог Алесандра дал’Аниезе от Института Уайтхед за биомедицински изследвания в Кеймбридж, Масачузетс.
Почти половината от всички протеини в организма носят лепкавия остатък, който е замесен в неправилното функциониране, излагайки на риск безброй клетъчни процеси – метаболизъм, възстановяване на клетките, имунна защита, генна регулация и др.
Антиоксидантите и лекарствата, които противодействат на лепкавостта на протеините, могат частично да възстановят подвижността им, отбелязват Дал’Аниезе и колегите ѝ. Откритията им проправят пътя за терапии, предназначени да облекчат тези молекулярни пречки и да се справят с основните причини за хроничните заболявания.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg