Ивелина СТОЯНОВА*
Много хора по аналогия с прилагателното взаимен и наречието взаимно допускат грешка в изписването на глагола заимствам, като добавят още една представка в-. Затова виждаме често грешни употреби, например:
*Управляващите трябва да взаимстват идеи и от други държави; *Много наши университети изцяло взаимстват програми от чужбина.
Трябва да се запомни, че правилното изписване на глагола е заимствам. Глаголът е преходен и означава ‘заемам, усвоявам чужди идеи, мисли и под.’ (Речник на българския език https://ibl.bas.bg/rbe/заимствам/). Освен идеи и мисли можем да заимстваме и продукти на човешкия труд – положителни практики, модели, технически иновации, политики, имена, емблеми, лозунги и т. н.
В писмената практика неправилно се свързват значенията на заимствам с взаимен and взаимно, например:
*Децата бяха впечатлени как си взаимстват езиците и културите;
*Министерствата трябва да си взаимстват и да си помагат;
*ЮАР е изключително интересна държава с много различни култури, които си взаимстват.
Тук грешката е преди всичко семантична, тъй като не е посочен обектът, който се заимства. Можем да изразим взаимно заимстване по следния начин:
Децата бяха впечатлени как езиците заимстват думи и конструкции едни от други; Министерствата трябва да заимстват добри практики помежду си. А в някои случаи е по-подходящо да употребим друг глагол: ЮАР е изключително интересна държава с много различни култури, които си взаимодействат.
Можем да обобщим, че глаголът заимствам означава ‘заемам, усвоявам’, което представлява еднопосочно действие – някой усвоява и ползва идеите или продуктите на източника. Като еднопосочно действие не предполага взаимност и значението на глагола заимствам не може да се свързва с взаимен или взаимно.
*Д-р Ивелина Стоянова е главен асистент в Института за български език „Проф. Л. Андрейчин“ към Българската академия на науките.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg