„Партньорството с ЦЕРН е безценно за страната ни. Чрез него България и нашите изследователи могат да се занимават с върхова наука като част от световната научна общност.“
Това каза служебният заместник-министър на образованието и науката Наталия Митева в приветствието си към учените от Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ при откриването на изложба, посветена на
70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) и 25 години от членството на България във водещата научна организация.
Митева поздрави и младите хора на България, които са носители на заряда на изследванията и бъдещето на страната ни.
На откриването на изложбата присъстваха вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова, генералният директор на ЦЕРН д-р Фабиола Джианоти, ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Георги Вълчев, деканът на Физическия факултет проф. д.фз.н. Георги Райновски, директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН проф. Димитър Тонев, проф. Нели Косева – главен научен секретар на БАН, Красимир Вълчев – председател на Комисията по образованието и науката в 49-ото НС, проф. д.фз.н. Леандър Литов – представител на България в Съвета на ЦЕРН, представители на академичната и научна сфера, студенти и др.
Д-р Фабиола Джианоти благодари на България, че е толкова надежден партньор на ЦЕРН.
Директорът на Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН проф. д-р Димитър Тонев акцентира върху това, че
България е член на семейството на ЦЕРН и така е и на картата на голямата наука,
където всеки е равен и всеки има възможност да работи на най-високо ниво.
Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев подчерта, че средствата, които отпуска държавата за членството и за проектите ни в ЦЕРН, нареждат нашите учени наравно с изследователи от цял свят.
Българският представител в Съвета на ЦЕРН проф. д.фз.н. Леандър Литов отбеляза, че за 25 години, откакто България е член на ЦЕРН, е израснало ново поколение учени. Той отбеляза също, че над 800 учители са участвали в програми на ЦЕРН и предават на своите ученици това, което са научили.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg