Тази година на държавните зрелостни изпити по български език и литература се получи най-високият резултат в брой точки в исторически план. Това заяви служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков при представянето на анализ за постигнатото на матурите и националните външни оценявания в IV клас.
Средният резултат на випуск 2024 по БЕЛ е 58,48 точки („Добър 4,32“) и е с няколко десети по-добър от досегашния най-висок резултат, получен през 2008 г.
Проф. Цоков уточни, че в тази статистика не са включени допълнителните 4 точки, които бяха дадени служебно на явилите се на изпит по български език и литература заради липсващите на места диаграми. С тях средният резултат би бил 59,40 точки, или „Добър 4,36“.
„Това е сериозен успех на учениците, на учителите, които са подготвили своите ученици, на училищните директори, на регионалните управления на образованието, на колегите, които са подготвили държавния зрелостен изпит“, посочи проф. Цоков.
Нарастването е значително и спрямо показаното от випуск 2023. Постигнато от зрелостниците е с 8,4 точки повече спрямо средния брой точки на матурата по български език и литература през миналата година. Тогава успехът бе „Добър 3,93“.
Има още няколко положителни тенденции.
Слабите и средните оценки по БЕЛ намаляват, а отличните се увеличават.
Данните на МОН сочат още, че няма регион с понижени резултати от матурата по БЕЛ, а значително повишение отбелязват Кюстендил, София-област, Перник, Пазарджик, Видин и Велико Търново. Сравнението по региони показва, че първите седем и последните три остават непроменени – София-град, Смолян, Пловдив, Варна, Благоевград, Стара Загора, Русе, и съответно – Шумен, Разград и Плевен.
Средният брой точки на базата на резултатите, постигнати в отделните профилирани предмети на втората матура, е 67,18 и съответства на „Много добър 4,72“. Спрямо миналата година нарастването е с около 5 точки, тогава средният резултат бе 62,11 („Добър 4,48“).
Основното нарастване на оценките и на броя точки е при най-популярните зрелостни изпити по профилиращ предмет – английски език, биология и здравно образование, география и икономика и математика.
„Положително е, че на зрелостния изпит по математика резултатът на учениците е нараснал с 15 точки“, отбеляза още министър Цоков. Той достига 72,53 точки, или „Много добър“.
Средният успех на държавния зрелостен изпит за придобиване на професионална квалификация също е по-висок – с 22 стотни, спрямо миналата година и достига „Добър 4,51“. Най-високи резултати показват зрелостниците в областта на администрация и управление, информатика, архитектура и строителство, хотелиерство, ресторантьорство и кетъринг.
Данните сочат, че от 95,95% от явилите се на изпита са го положили успешно. Най-голяма част от зрелостниците са демонстрирали знанията си по професията, по която се подготвят, изготвяйки дипломен проект – 11 245 от 20 537. Над 99% от тях са го издържали.
Областите с високи резултати на изпита при трите начина на явяване – дипломен проект, тема и изпит по практика и тест и изпит по практика, са: София-град, Стара Загора, Варна и Пловдив.
„След по-слабите резултати на миналогодишните матури година МОН набеляза редица мерки, които заедно с регионалните управления на образованието и отделните училища реализирахме“, отчете проф. Цоков.
Регионалните управления на образованието са организирали пробни изпити в стотици училища, а мерки имаше и на ниво училища. В много образователни институции е организирана допълнителна подготовка по български и математика за учениците, включително и чрез проектно базирано обучение.
„Колегите целенасочено са работили с децата, за да се подготвят и да се представят по-добре на изпитите и да се повиши мотивацията им“, каза министърът. Усилията в тестовете да се включат повече практически задачи, също са дали резултат, стана ясно по време на отчитането на резултатите.
Четвъртокласниците също се представят по-добре тази година.
Средният брой точки по български език и литература е 72,6 – с две повече спрямо миналата година, което съответства на „Много добър 4,97“.
По математика също има много положителна тенденция. Тази година четвъртокласниците постигат средно 70,53 точки, което е с 5,1 повече спрямо постигнатото от випуск 2023 (64,4 т.) и се равнява на „Много добър“ 4,87.
Министър Цоков отбеляза и броя на четвъртокласниците, които имат отлични оценки по двата предмета – те са 15 570, или с 50% повече от отлично представилите се миналата година.
2012 са изпитните работи, оценени с максимален брой, което е с 305 повече от миналата година. Увеличава се броят на учениците, получили по 100 т. и на двата предмета (75, а за 2023 г. са били 64), като в същото време намалява броят на учениците с 0 точки и на двата предмета (22 срещу 31 за 2023 г.).
Запазва се първата шестица от региони – София-град, Смолян, Варна, Благоевград, Габрово, Перник, както и последният регион – Сливен. Макар и на други позиции, сред регионите с най-ниски постижения остават Кърджали и Видин.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg