Заместник-министърът на образованието и науката Наталия Митева участва в откриването на център за ранно детско развитие за 50 деца в столичния кв. „Христо Ботев“. Центърът отваря врати и за техните родители, като целта е подобряване на социалните умения и развитието на децата, съобщава пресцентърът на МОН.
„С общи усилия изградихме този хъб. За нас в Министерството на образованието и науката е ключово да подкрепяме подобни инициативи“, каза на откриването заместник-министър Наталия Митева. Тя подчерта, че
инвестициите в ранно детство имат най-висока възвращаемост в сравнение със следващите етапи в образованието
и открои значението на междусекторното сътрудничество и необходимостта от споделена визия между институциите. „Работейки заедно, можем да създадем услуги и среда за това всяко българско семейство да има достъп до качествени услуги и подкрепа за децата“, посочи заместник-министър Митева.
Центърът е изграден по Програма „Местно развитие и намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Европейското икономическо пространство. Чрез нея се отпускат средства за проекти, които стимулират прилагането на иновативни подходи и намиране на решения за предоставяне на услуги на хора от уязвимите групи. Благодарение на програмата над 3500 деца на възраст до 6 години са обхванати от създадените 32 хъба в десет общини в страната, каза още Наталия Митева.
Хъбът в столичния квартал „Христо Ботев“ е по проект „Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София“, като бенефициенти по Финансовия механизъм на европейското икономическо пространство са Столичната община и Фондация „Здраве и социално развитие“.
В центъра работят психолог и социален работник, които предоставят консултации със семействата.
Услугите са безплатни, като е предвиден и раздавателен пункт за детска млечна кухня за най-малките.
По време на откриването на хъба Наталия Митева припомни, че МОН изпълнява и Програма за изграждане, пристрояване, надстрояване и реконструкция на детски ясли, детски градини и училища. По нея в периода 2024 – 2027 г. 25 ясли и детски градини ще имат нови сгради.
Важен за добрите грижи в ранна детска възраст е и проект „Силен старт“ по Програма „Образование“, по който над 75 хиляди родители и деца в градини и яслени групи ще получават подкрепа за участие в образователни дейности. Те се реализират в продължение на пет години като общата стойност на средствата по проекта е 105 млн. лв. Участват 1500 градини и училища с предучилищни групи, като ще се подпомагат и деца със специални образователни потребности, деца в риск и деца с изявени дарби.
На откриването на хъба присъстваха също заместник-кметът по социални дейности в София Надежда Бачева, кметът на столичния район „Слатина“ Георги Илиев и др.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg