Храненето е един от ключовите аспекти на детското развитие, който играе важна роля за здравето и благополучието на подрастващите. За да се формират добри навици за хранене, е важно да се изгради правилен модел, който да насърчава позитивно отношение към храната. Мария Йонова консултира родители на деца с проблемно хранене и често се сблъсква с учудването им, когато каже, че в детските градини моделът на хранене е съвсем близък до оптималния, който децата трябва да имат и у дома. А той е точно такъв. Ето защо.
График на редовни хранения
Организираният график и редовните хранения помагат на децата да развият ритъм, и предлагат необходимата енергия за техните всекидневни активности. Преди всичко така децата изграждат рутинност, която е особено важна за тях и им носи спокойствие. Също така се научават да разпознават сигналите за глад и ситост. Освен това чрез графика се преодолява един от най-честите проблеми, с които родителите се сблъскват – похапването „по никое време“. Както и липсата на апетит, когато най-сетне детето седне на масата.
Разнообразие в храненето
Няма да коментираме качеството на храната в детските градини, тъй като то може да варира. Има обаче един аспект от храненето в тях, който остава факт. В детските градини се предлагат различни видове ястия, което не само обогатява вкуса, но и запознава децата с нови храни и текстури. Това разнообразие подпомага приема на необходими хранителни вещества и насърчава любопитството към нови вкусове.
Липса на разсейващи стимули и екрани
В дома все повече деца се хранят пред екрани или имат нужда от разсейване с играчки и забавления, за да си изядат порцията. Това може да доведе до дългосрочна зависимост между храненето и тези странични активности, а също така и до неусетно преяждане. В детската градина практиките предполагат вниманието да е изцяло насочено към случващото се на масата. Това има дълготраен позитивен ефект, като спомага детето да осъзнае, че храненето е важно и не е нещо, което се случва между другото.
Най-малко три ястия пред детето
Моделът на хранене в детските градини включва предлагането на поне три ястия. Това предоставя възможност на децата да опитат различни храни и да научат основни умения за избор и комбиниране на храните. Така те развиват вкус и предпочитания към разнообразните ястия. И не на последно място – разнообразието задържа по-дълго вниманието на детето върху храненето.
Правилен размер на порциите
В детските градини децата получават порции, съобразени с техния възрастов диапазон и нужди, което спомага за предотвратяване на преяждане. Научаването на подходящите количества помага на децата да осъзнаят какво представлява нормалната порция и как да „слушат“ своето тяло. По-малките порции снемат напрежението при деца, които имат негативна асоциация как са ги карали „да си изядат всичко“, и се стресират при вида на големи порции.
Съвместно хранене
Когато децата се хранят в група, те не само че развиват социални умения и споделят опит, но и учат за културата на хранене. Това може да повиши желанието им да опитат нови храни и да споделят предпочитанията си с другите.
Насърчаване на самостоятелност
В детските градини се насърчава самостоятелността при храненето, което развива способностите на децата да избират храна и да си служат с прибори. Това не само повишава тяхното самочувствие, но също така снема напрежението и ангажира вниманието им.
Макар подходът към храненето на всяко дете да е индивидуален, за да посреща неговите нужди, можем да кажем, че съществуват универсални принципи, които улесняват храненето при малкото дете. Практиките, валидни в детските градини, са добра база за старт и играят ключова роля в това детето да се храни с удоволствие и да развие здравословни навици, които ще останат за цял живот.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg