
Концерт, откриване на Стена на спортната слава и среща на поколенията са част от събитията, с които Основно училище „Св. Паисий Хилендарски“ в село Тополчане, област Сливен, отбелязва 165-годишнината от основаването си.
Гост на тържеството е заместник-министърът на образованието и науката д-р Емилия Лазарова. Тя поздравява учениците, учителите и ръководството на школото за дългогодишното съхраняване на знанието, културата и образованието.
„През всички тези години училището е успяло да се утвърди като средище на просветата, а учителите му продължават да изпълняват благородната си мисия – не само да преподават уроци, а да вдъхновяват и възпитават младите хора“, отбелязва д-р Лазарова.
С песни и танци учениците посрещат гостите на празника, сред които са и началникът на Регионалното управление на образованието – Сливен, Боян Аксаков, заместник-кметът на Сливен Камен Костов, кметът на село Тополчане Валентин Вълев, както и бивши възпитаници на школото, прославили страната ни по света. Бронзовият олимпийски медалист по вдигане на тежести от Париж 2024 г. Божидар Андреев и световният шампион по парашутизъм Цонко Шопов се връщат в своето първо училище по случай празника. В тяхна чест е открита и Стена на спортната слава.
„Винаги сме работили на принципа, че спортът и фолклорът държат учениците в училище. Много наши ученици са медалисти от републикански първенства по лека атлетика, джудо и баскетбол, а световна величина достигат Божидар Андреев и Цонко Шопов“, отбелязва пред „Аз-буки“ директорът на училището Николай Калчев.
Той споделя, че до V клас е класен ръководител на Божидар Андреев и е водил заниманията му по лека атлетика.
В срещата на поколенията се включват учители, които са преподавали в училището поне четири години, и бивши възпитаници, които са учили в ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ поне четири години и след това са завършили висше образование. Включват се и млади, и стари – от 20- до над 80-годишни представители на общността на школото в село Тополчане. Сред тях са и някои от най-младите попълнения на педагогическия колектив, които преди две години се връщат в родното място, за да преподават.
„Целта ни беше да се съберем и да си поговорим. Срещата беше вълнуваща и емоционална, с много сълзи в очите“, посочва директорът.
Като част от 165-годишнината от началото на просветната дейност в село Тополчане, гостува пътуващата работилница „Четем заедно в смесена етническа среда“ – дело на кръжока „Четящият студент, четящото дете“ към Педагогическия факултет на Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ в партньорство с Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“.
Заниманията се провеждат от второкурсници от специалността „Начална училищна педагогика и чужд език“ под ръководството на проф. д.н. Марианна Мандева от Великотърновския университет. Гост на проявата е и Калин Христов – регионален педагогически координатор на Център „Амалипе“. В творческата работилница по четене участват учениците от третите класове. Освен уменията си да четат, децата разкриват и творческите си заложби – в театрално представление, във фолклорни и мажоретни танци.
През седмицата, посветена на 165-годишнината, се провеждат още конкурс за литературна творба и художествен конкурс, посветени на пролетта, както и спортен празник.
ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ е сред най-големите селски училища в страната.
Там се обучават близо 680 деца и ученици от уязвими групи. Школото е средищно и в него учат и около стотина пътуващи деца и ученици от съседното село Калояново. В село Тополчане няма детска градина, затова в ОУ „Св. Паисий Хилендарски“ се предлагат полудневни подготвителни групи за обучение на децата в задължителна предучилищна възраст – от 4-годишни до постъпването им в I клас.
„Голяма част от младите родители настояват в селото да бъде разкрита детска градина, както и училището ни да стане обединено, за да можем да предлагаме обучение до Х клас и децата им да имат и професия“, казва директорът Николай Калчев.
И уточнява, че част от родителите се притесняват да оставят децата си да пътуват до Сливен, за да продължат обучението си. Затова се надяват скоро да се предлага прием и след VII клас.
В момента младежите, които искат да завършат гимназиален етап, най-често се насочват към Професионалната гимназия по механотехника или Професионалната гимназия по текстил и облекло „Добри Желязков“ в Сливен.
Средищната институция разполага с модерна образователна среда.
От учебната 2023/2024 г. училището преминава на едносменен режим на обучение благодарение на открития тогава нов учебен корпус с 11 класни стаи. По същото време е открит и нов физкултурен салон, пред чиито врати е и Стената на спортната слава.
В училището се организират и занимания по интереси. Имат мъжка певческа група, четири групи по български фолклор и една по ромски фолклор.
Колективът на училището е добър и сплотен, казва директорът. И отбелязва, че 14 от 57-те педагогически специалисти са местни граждани или свързани с Тополчане. Сред тях е и самият той. С учениците работят и трима ресурсни учители. Така с непедагогическия персонал и охраната колективът наброява 78 души.
„За 11 години директорска служба успях да преобразя училището във всяко отношение и да вдигна летвата високо“, с гордост заявява Калчев.
Това е последната учебна година, в която той е начело на школото, тъй като ще се пенсионира. Затова за бъдещото развитие на възможностите, които училището предлага, ще трябва да се погрижи новият директор, който ще поеме управлението на школото наесен.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg