
Откриването през 1922 г. на гробницата на Тутанкамон е една от най-необикновените археологически находки на ХХ век. Скрита в египетската Долина на царете, погребалната камера на младия фараон съдържала повече от 5000 безценни артефакта, включително емблематичната му златна маска. Благодарение на това удивително откритие славата на младия цар се разпространява дори извън археологическата общност.
Повече от сто години по-късно нови изследвания разкриват, че
гробницата все още предлага свежи прозрения.
Д-р Никълъс Браун – египтолог от Йейлския университет, твърди в изследване, публикувано в Journal of Egyptian Archaeology, че привидно незначителен набор от предмети, намерени в гробницата, е имал изключително важна цел, която е била пренебрегвана досега от гледна точка на значението си, съобщава Актуално.ком.
Д-р Браун изследва значението на комплекти от глинени подноси и дървени жезли, разположени близо до саркофага на фараона. Тези предмети, които отдавна са отхвърляни като незначителни, може да са изиграли роля в египетските погребални практики, започващи през XIV век пр.н.е.
Според изследователя подносите и жезлите са били
централни за Озирианския погребален ритуал –
церемония, свързана с Озирис, бога на подземния свят. Той предполага, че самият Тутанкамон е изиграл централна роля в еволюцията на този ритуал, чиято цел е да помогне на починалия в пътуването му към отвъдния живот.
Възкачвайки се на трона като младо момче през 1332 г. пр.н.е., Тутанкамон управлява около десетилетие преди преждевременната си смърт на 18- или 19-годишна възраст. Въпреки краткото си царуване той остава един от най-известните фараони в Египет, благодарение до голяма степен на ослепителните съкровища, открити, когато британският археолог Хауърд Картър отваря гробницата му през 1922 г.

Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg