Акустични пана поглъщат шума в класните стаи, средата е достъпна – с грапави и контрастни настилки, нови парапети по стълбищата, преносима рампа за инвалиди, асансьор. Всяка класна стая е със собствен облик, като цветните щори съответстват на нюансите на стените. Изградени са две нови помещения за обучение в STEM среда.
Така изглежда пловдивското ОУ „Екзарх Антим I“, чиято сграда е напълно реновирана и модернизирана с 5 млн. лева по Националния план за възстановяване и устойчивост. Новата визия на фасадата е решена в сиво и жълто, с дървен обков на централния вход. След поставяне на изолацията са монтирани и цветни сенници.
„Извинявам се за неудобството, причинено на ученици и родители по време на ремонта, но резултатът си заслужаваше, защото откриваме училище на бъдещето“, каза при откриването служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
„Училището на бъдещето е не само модерната образователна среда, а е свързано с учениците и учителите в него. Това училище е сред водещите иновативни не само в Пловдив, но и в страната по отношение на организацията на образователната среда и методите на обучение и се надявам децата тук да бъдат не само успешни, но и щастливи“, обърна се към присъстващите министърът.
Просветният министър посочи, че
с близо 248 млн. лева от Националния план за възстановяване се обновяват 128 училища и детски градини в България и вече се виждат първите конкретни резултати от тези инвестиции.
За гостите бе излъчено кратко видео на мултимедийния екран в централното фоайе, което припомни първите години от създаване на училището, основано през 1929 г. През следващата, 1930-а то приема първите 420 ученици. Вторият етаж е построен през 1959 г., а през 2017 г. е направено обновяване на фасадата. Днес, след реконструкцията, училището разполага с 22 класни стаи и сбъдва дългогодишната си мечта да има физкултурен салон.
„Добре дошли в едно различно училище, което благодарение на вашата подкрепа се превърна в модерна и безопасна среда. Кабинетите позволяват работа по групи, учителите са в центъра на образователния процес, те са до всяко дете“, обърна се към присъстващите директорът д-р Катерина Василева.
Тя благодари на Училищното настоятелство и на Обществения съвет за безрезервната подкрепа.
А учениците Ивайло Яков и Цветомир Присадов споделиха защо се радват да са отново у дома и какво най-много им прави впечатление след ремонта – от новата визия на обърнатите класни стаи и от физкултурния салон, в който вече ще могат да тренират и училищните отбори.
След като чуха училищния химн в изпълнение на вокална група „Магията на песента“, гостите разгледаха двата етажа, влязоха в часовете, пробваха новия асансьор и посетиха спортната зала, чието изграждане струва 1,8 млн. лева по програмата на МОН и ММС.
Сградата е снабдена със система за пречистване на въздуха и с пожароизвестяване, увеличен е капацитетът на санитарните възли, като на всеки етаж има обособени за момчета и за момичета. Сутеренът е изцяло преобразен и пригоден за хора с увреждания, като тук предстои да бъдат разположени архивът и складът. Има възможност да бъде обособено пространство за кухня и да се оформи хранителен блок.
В церемонията участваха още кметът на Пловдив Костадин Димитров, зам.-кметът с ресор „Дигитализация, европейски политики, бизнес развитие и образование“ Владимир Темелков, кметът на район „Централен“ Георги Стаменов, началникът на РУО – Пловдив, Иванка Киркова и представители на родителската общност.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg