Над 185 000 души, от които 138 574 ученици, 11 642 педагогически специалисти и 35 059 образователни медиатори и родители, са участвали в обучение по цифрови умения по проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“, финансиран по Оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г.
Това става ясно от Окончателния доклад за оценка на подкрепата по инициативата REACT-EU, изпълнена чрез Проекта, който е публикуван на страницата на Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
Оценката е извършена от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие съгласно подписаното Споразумение за многогодишна подкрепа за изпълнение на Плана за оценка на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г. с МОН и Изпълнителна агенция „Програма за образование“.
В доклада е посочено още, че по Проекта са разпредели над 85 000 цифрови устройства, от които 20 692 лаптопи за учители и 64 997 лаптопи и таблети за ученици.
„Това значително е допринесло за повишаване на равенството в достъпа до технологии. До 2022 г. наличността на устройства в България надхвърли средното ниво за страните от ОИСР, а проектът изпълни поставените си цели за предоставяне на устройства“, става ясно от документа.
Основното заключение от оценката е, че
проектът успешно е подобрил равния достъп до цифрови устройства и е помогнал за изграждането на основни цифрови умения за учители, ученици и образователни медиатори, посочвайки ясни нужди в българската образователна система.
Чрез предоставяне на устройства и обучение.
Проектът е намалил риска от задълбочаване на образователните различия при бъдещи преминавания към онлайн обучение в краткосрочен и средносрочен план, особено сред уязвимите групи, като ромските общности.
Оценката съдържа основни изводи, констатации, препоръки и научени уроци за подобряване или коригиране изпълнението на заложените дейности в областта на дигиталното и цифровото образование по Програма „Образование“ 2021 – 2027 г., както и за подобряване разработването на образователни политики и инициативи в тази тематична област.
Сред препоръките за бъдещи проекти е интегрирането на мерки за насърчаване на справедливи образователни резултати, а не само на справедлив достъп до устройства.
Това може да включва подпомагане на учителите да предоставят персонализирана и лична подкрепа на учениците при дистанционно и цифрово обучение, предлагане на целенасочена академична помощ за тези, които са изложени на риск от изоставане, и разработване на възможности за партньорско обучение, за да се гарантира, че всички ученици се възползват по справедлив начин от цифровото и дистанционното обучение.
![Your Image Description](https://azbuki.bg/wp-content/uploads/2024/11/untitled-design.png)
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Address: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Phone: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg