Според директора на ПГ по вътрешна архитектура и дървообработване в Пловдив те най-добре познават търсенето на кадри на регионално равнище и могат да насочат приема така, че да отговаря на търсенето на пазара на труда.
Професионалната гимназия е сред първите, които въвеждат дуалната форма на обучение и вече има 6 такива паралелки. От тази година вече има единайсетокласници, които се обучават в реална работна среда. Те се обучават по дуалната система на обучение по специалността „Производство на тапицирани изделия“.
По настояване на бизнеса от тази учебна година е разкрита и нова специалност по полиграфия.
Според Костадинов проблемът с недостига на деца в професионалните гимназии не може да се реши само с увеличаването на приема в тях, ако не се намали в другите училища, защото броят на завършващите деца е константа. „Регулирането на план-приема е най-добре да се прави по региони – областните управители знаят най-добре какво се развива при тях и трябва да задоволят с кадри приоритетно тези направления от бизнеса. Така няма да излизат на пазара ненужни кадри и икономиката ще дръпне напред“, убеден е директорът.
Четете повече в бр. 42, 18 – 24 октомври 2018 г.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg