Промените в Просветния закон са приети на първо четене
Предучилищното образование става задължително и за 4-годишните деца. Това решиха народните представители от 44. НС, като приеха на първо четене промени в Закона за предучилищното и училищното образование. След дебати в пленарната зала измененията са подкрепени със 105 гласа „за“,
52 „въздържал се“ и 4 „против“.
Промените, внесени от Министерския съвет, бяха представени от зам.-министъра на образованието и науката Таня Михайлова. „По-ранното обхващане на децата в предучилищна възраст е от голямо значение за тяхното развитие, защото това е възрастта, в която се оформят основните познавателни и част от социално-емоционалните умения“, отбеляза тя. И допълни, че международните изследвания показват, че инвестирането в образование в ранна детска възраст е публичен разход с най-висока норма на възвръщаемост. А за децата от уязвими групи и тези със специални образователни потребности тя е още по-висока.
С промените се регламентира задължителният характер на предучилищното образование и на 4-годишните. Общините имат срок до учебната 2022/2023 г. да създадат необходимите условия за това. Задължителното образование ще се извършва в детската градина и по изключение в училища, когато в дадено населено място няма такава. Друга промяна предвижда държавата да подпомага родителите, които са на социални помощи, при заплащането на такси за ползване на детски градини.
Измененията в Закона разписват още кога и как може да се провежда дистанционно обучение на учениците в дневна, вечерна, задочна, индивидуална, комбинирана или дуална форма. Обучение до 20% в електронна среда чрез средствата на информационните и комуникационните технологии ще се допуска и в иновативни училища, като елемент на иновация. От подобно обучение за не повече от 30 дни може да се възползва и ученик, който по здравословни или други уважителни причини не може да посещава училище.
С промените в Закона се разписва и режим за контрол от страна на МОН и РУО върху дейността на училищните настоятелства и се прецизират техните цели и дейност.
Докладът на водещата комисия по образованието и науката бе представен от нейния председател Милена Дамянова. Тя посочи, че според вносителите предлаганото разширяване на задължителната предучилищна подготовка и за 4-годишните е финансово обезпечено. То е подкрепено и с 3-годишна програма, представена за обществено обсъждане. Средствата по нея са общо 210 млн. лв. Ще бъдат изградени 70 нови детски градини с над 5000 места. Годишно на общините ще се отпускат
12 млн. лв. за веществена издръжка и 32 – 33 млн. лв. за компенсиране на таксите.
По време на дебатите в зала народни представители коментираха, че осигуряването на успешното прилагане на тази политика е под въпрос поради липсата на достатъчно места в детските градини, особено в големите градове. Предложено бе още държавният бюджет да поеме таксите за всички деца.
„В България постиженията на децата, които са ходили на детска градини три и повече години, са много по-добри от тези, които не са посещавали детска градина никога. Според изследването PIRLS от 2016 г. 75 точки повече имат децата, които са посещавали детска градина три и повече години“, коментира Милена Дамянова. Тя е категорична, че не се ограничават никакви права на родителите, на които и в момента Законът за предучилищното и училищното образование дава най-различни възможности за избор за образованието на техните деца, включително и самостоятелна форма. Дамянова припомни още, че дистанционната форма на обучение присъства в Закона за предучилищното и училищното образование вече четири години. „Законопроектът не променя сегашната система, той дава повече възможности. Учениците остават в класните стаи“, отбеляза тя.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg