Учебният ден в Начално училище „Отец Паисий“ в село Гара Елин Пелин винаги започва със сутрешна гимнастика и много усмивки. В него учат 44 ученици от I до IV клас. „Благодарение на малкия брой деца, можем да обърнем специално внимание на всеки ученик“, казва директорката Нина Стоянова. В училището има целодневна организация на обучението, като сутрин децата са с един начален учител, а следобед работят с друг. Педагогическият екип е малък, но отдавна са усвоили тайната на екипната работа. В непосредствена близост до сградата на училището се намира и ДГ „Слънце“. Преподавателите от двете учебни заведения поддържат постоянна връзка и обменят добри практики. Всяка година малките гостуват на големите. Те присъстват на урок в I клас. След това учениците също посещават малчуганите в градината. Традиция е на 1 март, пременени като Пижо и Пенда, да посетят и развеселят малчуганите. Идеята е децата без стрес да преминават от детската градина към училището.
„Колкото по-рано започнат с предучилищната подготовка, толкова по-добре за тях“, категорична е Стоянова. По думите , голяма част от родителите също подкрепят въвеждането на задължителна предучилищна подготовка от 4-годишна възраст, но някои се плашат от думата „задължителна“. Наблюденията обаче показват, че децата, които са посещавали подготвителна група, много по-бързо се приобщават към реда в училището и по-лесно се социализират в сравнение с тези, които не са.
В училището са си поставили за цел да съчетават традициите с иновациите, и успяват. Най-ярък пример за това е изборът на факултативни учебни часове в рамките на извънкласните дейности: „Религия“, „Родолюбие“, „Театрално танцово изкуство“ и „Работа с компютри“.
В малкото училище дори има параклис. Той е построен през 2006 г. с помощта на дарители.
В една от класните стаи има и модерна тъчдъска. Тя е получена по проекта на МОН „Образование за утрешния ден“. Получават я дни преди обявяването на извънредното положение заради коронавируса. Повече от година във всяка класна стая има мултимедиен проектор и лаптоп, свързан с интернет. Разбира се, има и екран, на който учениците да виждат всичко, което учителят има да им показва. Във фоайе на училищната сграда е обособен кът с мултимедия. В него при лоши атмосферни условия учениците гледат образователни филми и презентации, свързани с предстоящи празници и с училищния живот.
Обучението от разстояние в НУ „Отец Паисий“ протича леко и безпроблемно, по думите на събеседничката ми. „Родителите на учениците ни имат отношение към образованието. Всички се включиха в учебния процес“, разказва директорката. И допълва, че дистанционното обучение в начален етап на образование трудно би могло да се осъществи без подкрепата на семейството у дома.
От средата на март до края на учебната година учениците от I, II и III клас са учили в група в една от социалните мрежи, а IV клас – през един от месинджърите. След това се опитали да въведат като единна образователна платформа Zoom, но родителите срещнали трудности с използването . „Семействата оцениха труда ни“, допълва Стоянова. И разказва как родители са се обаждали на учителите да им казват колко много на децата им липсва училището.
Учители, родители и деца след дългата раздяла се срещат очи в очи в двора на училището. Поводът е повече от хубав – връчването на свидетелствата за завършен клас. А при спазването на всички противоепидемични мерки в двора отново прозвучават музика и детски смях.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg