Еда Гюлюстан е тазгодишната представителка на ОУ „Д-р Петър Берон“ в Момчилград, класирана на III място на областния кръг на олимпиадата „Знам и мога“. Така училището, което е написало на сайта си, че е сред предпочитаните в област Кърджали, наистина защитава славата си. А е и традиция четвърто-
класниците му да се изявяват на състезания и олимпиади и в областта, и в цялата страна. През 2020 г. друга ученичка на момчилградското училище – Есел Ибрахим, печели „Знам и мога“. И както е по правилника, ОУ „Д-р Петър Берон“ става домакин на националния кръг на олимпиадата за четвъртокласници тази година.
В подкрепа на това колко успешно може да бъде едно малко училище, са и най-новите прояви на неговите ученици, разбира се, под ръководството на техните учители. Тази учебна година Есел вече е в V клас, но продължава с изявите си. Под ръководството на Музафер Исмаил през есента тя става бронзова медалистка от състезанието „Математика без граници“, а в областния кръг на олимпиадата по математика е първа, заедно с Берин Шабан от VII клас.
ОУ „Д-р Петър Берон“ има още един отличен представител – трето място за Джан. Седмокласничката Берин с преподавател Семат Юмер Кабакчъ достига до националния кръг на олимпиадата по български език и литература и представя училището, града и областта. Връстникът ѝ Айтач с преподавател Юри Кехайов представят област Кърджали на националния кръг на олимпиадата по география и икономика. А седмокласничката Ясмин се представя отлично на състезанието за речеви и комуникативни умения на английски език, проведено в Кърджали.
Списъкът не би бил пълен, ако не споменем и успехите на дванайсетте ученици от V – VII клас, достигнали до областния кръг на олимпиадата по БЕЛ, където четири от тях заемат призови места – Езги, Есел, Дефне, Марвин, под ръководството на преподавателите Катя Бъчварова и Румяна Атанасова.
„В ОУ „Д-р Петър Берон“ учат 318 деца – разказва директорът Андрей Иванов. Той преподава география и се надява и негови ученици да заслужат признание за добро представяне. – Отлични са и резултатите ни на националните външни оценявания след IV и VII клас.“ Убеден е, че външните оценявания са важни, защото се проверява нивото на усвояване на материала за съответната образователна степен. Това е добра възможност педагозите да проверят къде е училището в национален мащаб.
На 100% децата от основното училище в Момчилград продължават в гимназиалната степен. Някои избират възможността да учат в родния град – в СУ „Никола Вапцаров“ и в Професионалната гимназия по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. св. Кирил и Методий“. Голяма част обаче се насочват към профилираните и професионалните гимназии в Кърджали. „Имаме отличен екип от преподаватели, които непрекъснато се доказват чрез успехите на децата ни. Това поражда доверие към нас и затова сме предпочитани от много семейства“, продължава разказа си директорът.
А как се постигат успехи. „Като всеки поотделно и всички заедно си вършим работата. В училището имаме програма за превенция срещу ранното отпадане на децата в училищна степен. Като инструменти на нашите политики използваме и национални програми“, казва Андрей Иванов. Ръководената от него образователна институция има всичко необходимо за обучението на поколението на XXI век. Добре оборудван е и физкултурният салон.
В училищната инфраструктура влизат още компютърен кабинет, стая за занимания по интереси, ресурсен кабинет. С 10-те дечица със специални образователни потребности работят ресурсни учители.
Всички ученици се включват в онлайн обучението, работи се синхронно, макар че голяма част от децата имат само телефони. Но разполагат с интернет, а крайните устройства, получени от Министерството на образованието и науката, се ползват по предназначение от учители и ученици. „Очакваме още крайни устройства, за да задоволим напълно потребностите на учениците ни“, пояснява директорът. Уточнява, че засега не се предвижда доучване през лятото. Тези, които малко по-несериозно гледат на училищните си задължения, са под постоянен контрол. Когато е необходимо, учителите се срещат със семействата, посещават домовете. А с началния курс интензивна ще бъде работата през двете седмици за занимания по интереси, когато ще се наваксват пропуските.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg