Новата инициатива подкрепя мобилността на творците и хората на изкуството с 21 млн. евро
Антоанета НАЙДЕНОВА
Стартира новата инициатива „Културата движи Европа“, която ще подпомогне мобилността на артисти и творци от сферата на културата в цяла Европа. Нейното начало даде българският еврокомисар Мария Габриел в Брюксел. В събитието участваха председателят на Комисията по образование и култура в ЕП Сабине Ферхайен и генералният секретар на Гьоте институт Йоханес Еберт, евродепутати, представители на държавите членки, културни и творчески организации и институции. Инициативата ще се изпълнява от Гьоте институт с подкрепата на програма „Творческа Европа“.
„Мобилността в областта на културата е двигател на творчеството. Стимулирането на мобилността и взаимният обмен на опит позволяват на творците да достигнат до нова публика отвъд границите на държавите, търсейки вдъхновение от общата ни европейска култура. Ето защо с новата инициатива „Културата движи Европа“ с рекорден бюджет от 21 млн. евро подкрепяме мобилността на хората на изкуството и културата. Тя ще им позволи да участват в резиденции с цел професионално развитие, да създават международни продукции и да представят проектите си пред нови публики“, заяви Мария Габриел.
Новата инициатива надгражда опита на успешния пилотен проект i-Portunus.
В неговите рамки през периода 2019 – 2021 г. 900 творци и професионалисти в областта на културата пътуват в чужбина и се присъединяват към нови творчески общности. „Важното е, че над половината от участниците съобщават за получено предложение за работа в резултат на участието си в мобилност, а 97% – за придобити нови умения и опит. С новата инициатива ще подкрепим десетократно повече проекти – 7000 за три години (2022 – 2025 г.), от които 1000 творчески резиденции“, отбеляза българският еврокомисар.
„Културата движи Европа“ се състои от две направления: индивидуална мобилност и творчески резиденции. Обявената първа покана за мобилност е отворена до 31 май 2023 г. и е насочена към хора на изкуството и специалисти в областта на културата в секторите архитектура, културно наследство, дизайн, литературен превод, музика, визуални и сценични изкуства. Проектите могат да бъдат с продължителност от 7 до 60 дни за отделни творци и от 7 до 21 дни за групи от 2 до 5 души. Направлението за създаване на творчески резиденции започва в началото на 2023 г.
Българският еврокомисар подчерта, че административните процедури са опростени, а кандидатурите ще се оценяват ежемесечно. Прилагат се фиксирани ставки както за пътуването, така и за престоя. Предвиждат се допълнителни стимули за ползване на екологосъобразен транспорт, покриване разходите на творци със специални нужди, разходите за визи и семейни добавки за хора с дете на възраст под 10 години.
„Инициативата може да бъде трамплин за кариерата на младите творци. Пътуването е ценен опит, който им помага да развият нови умения, а партньорствата и съвместните творчески продукции ще стимулират професионалното им развитие на международно равнище“, каза още Мария Габриел.
„Осигуряването на обучение на 1 милион таланти в иновациите до 2025 г. е постижима цел за ЕС“, каза българският еврокомисар Мария Габриел на Срещата на върха на Европейския институт за иновации и технологии (EIT). Тя даде старт на инициативата „Таланти в областта на дълбоките технологии“ – една от водещите пет на Новата европейска иновационна програма. По нея ще се предоставят обучения в дълбоко технологични области, като авангардни материали, изкуствен интелект, биотехнологии, роботика. Обучителните програми ще бъдат отворени за всички нива на образованието – от учениците в средните училища до студентите в университетите.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg