Гимнастика с вестник и театър на звука донасят награда на 12. ОДЗ „Радост“ – Бургас
Катерина КОВАЧЕВА
Преди броени дни 12. ОДЗ „Радост“ – Бургас, получава голямо признание за участието си в европейски проект и е единствената детска градина от четирите български образователни институции, отличени с Европейска награда за иновативно преподаване. Тя бе връчена на координатора на проекта Маргарита Качарова от българския еврокомисар Мария Габриел в Брюксел.
Учители от 12. ОДЗ „Радост“ в морския град имат уникалната възможност да обменят опит с колегите си от детска градина PII Atvasite в Яунелгава, Латвия, благодарение на проекта „Креативни учители – креативни деца“ по „Еразъм+“. За пет учебни дни петима бургаски педагози черпят от своите латвийски колеги иновативни педагогически практики, нови методи и подходи за работа с децата в различни сфери на изкуствата. За стимулиране на творческия заряд, креативността, любознателността и сензитивността на малките ученици. Именно тези иновативни практики на обучение, за които педагозите разказват, им донасят признание на европейско ниво.
В детската градина PII Atvasite учителите показват на българските си колеги какви артателиета организират всяка седмица – за изобразително, приложно, танцово, музикално и театрално изкуство. Една от най-интересните работилници по изкуства на латвийските колеги е „Театър на звука“ – приказка, в която звукът, шумът, ритъмът, мелодията са основните изразни средства. Учителите в PII Atvasite приготвят текст, който бургаските педагози трябва да илюстрират и озвучат, използвайки най-различни предмети – ключове, дървени пръчки, найлонови торбички, чаши с вода, хартия. „Всичко това ни донесе много смях и настроение“, споделят от екипа на градината.
С латвийските им колеги освен театрални музикални представления, месят заедно тесто, рисуват с пясък. А най-интересно е да научат как децата в предучилищна група правят гимнастика с… вестник. Това е и една от практиките, които веднага решават да въведат. „Единствено чрез въображение и уреди от бита разнообразихме часовете по физическо възпитание“, споделят педагозите от Бургас. Като подчертават, че от латвийските си колеги са видели поне 15 гимнастически упражнения само с един вестник.
В Латвия учителите в детската градина използват много повече природните материали в работата си за разлика от методите, прилагани тук. „Пясъкът и дървото са двата основни материала за игра в градината. Педагозите използват пясъка и за игра, и за терапия. Много ни хареса и затова решихме да си купим пясъчна табла, която да използваме активно в нашата детска градина, като развиваме фината моторика на децата“, споделя координаторът на проекта Маргарита Качарова.
Петимата преподаватели от бургаската детска градина остават впечатлени от град Яунелгава. Разказват, че подобно на България, латвийската природата е изключително щедра, а хората са сърдечни, мили, отзивчиви. И допълват, че иновативните средства, използвани от колегите им в Латвия, показват, че чрез въображението и природните материали могат до голяма степен да обогатят работата си в градината.
В Детска градина „Радост“ с филиал в квартал „Крайморие“ се обучават 245 деца в 8 групи, а педагозите са с богат опит. През лятото сборните групи в градината посрещат студенти от II до IV курс от специалностите „Предучилищна педагогика“, „Предучилищна педагогика и чужд език“ и „Начална и предучилищна педагогика“. Такива кадри се обучават в двете бургаски висши училища. Университетът „Проф. д-р Асен Златаров“ и Бургаският свободен университет са партньори на Община Бургас по новата образователна програма. През юли и август тази година 76 студенти се включват в инициативата на Общината.
Градината е със 75-годишна история и традиции в предучилищното образование, а обмяната на опит и добри практики е заложена в работата на екипа. Откритите уроци и артработилници, театрални и музикални представления са ежедневие в 12. ОДЗ „Радост“ – Бургас. Често учителите и директорът канят родителите да бъдат гости на представленията. „Залагаме на театралното изкуство в нашите празнични програми и каним родителите на тези тържества, стига да ни позволяват мерките спрямо пандемията от COVID-19“, споделя директорът на детската градина Светла Гугучкова.
Стъпвайки на иновативните практики от Латвия, педагозите от бургас-
ката градина по идея на Общината организират в началото на октомври Седмица на есенното изобилие и здравословното хранене. Чрез открити уроци по готвене децата научават полезни факти за плодовете и зеленчуците. А в Седмицата на книгата например поети с китари посещават 12. ОДЗ „Радост“. Това поражда страхотен интерес у децата към стиховете.
Успоредно с този европейски проект директорът и преподавателите посрещат и свои румънски колеги на открити уроци. Показват им презентации за българската образователна система и как в България интегрираме децата с увреждания.
А с други колеги от Естония, Северна Македония и Норвегия провеждат открит урок по първа помощ с деца в предучилищна група.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg