Когато малките стъклени жаби заспиват през деня, почти 90% от червените им кръвни клетки излизат от кръвообращението. Те се събират в скрити джобове в черния дроб на жабата и това ги прикрива като зад огледална повърхност, установява ново проучване. До този момент биолозите са били наясно, че стъклените жаби имат полу-
прозрачна кожа, но временното скриване на червената кръв внася нов обрат в камуфлажа на гръбначните животни.
„Сърцето спира да изпомпва червено, което е нормалният цвят на кръвта, и изпомпва само синкава течност“, казва еволюционният биохимик Карлос Табоада от Университета „Дюк“ – един от откривателите на скритата кръв. „Това, което може да е още по-удивително за хората, склонни към образуване на утайка и запушвания, е, че жабите държат почти всичките си червени кръвни клетки опаковани в продължение на часове без кръвни съсиреци – казва съоткривателят Джеси Делия, сега в Американския музей на природните науки в Ню Йорк. – Събудете жабата и клетките просто ще се разопаковат и ще започнат да циркулират.“
Скриването на тези червени кръвни клетки може да удвои или утрои прозрачността на стъклените жаби, съобщават учените. Тази зеленикава проз-
рачност може да има голямо значение за земноводните, които прекарват деня, криейки се от долната страна на листата по най-високите клони на дърветата.
Това, което кара Делия да се замисли за прозрачността, е необходимостта от спешна снимка. За да покажат какво правят червените кръвни клетки в живите жаби, учените използват различни методи – светлинна микроскопия, събуждане на жабите, поставянето им под анестезия. Но те се оказват неподходящи за целта. Отговорът, който двамата учени откриват, идва от техника, наречена фотоакустично изображение, използвана най-вече от инженерите. Методът разкрива скрити вътрешности благодарение на фините вибрации, създадени от светлината, която удря различни молекули и причинява леко освобождаване на енергия. Техниката се приспособява към черния дроб на жабата, така че да не буди животните в процеса на изследванията.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg