В Детска градина „Здравец“ в Ихтиман пресъздават семейната среда
Петя НИКОЛОВА
Да бъдеш учителка в детска градина, е най-хубавата професия – казва Ваня Колева, директор на ДГ „Здравец“ в Ихтиман. – Няма друга любов, която да е така истинска, чиста и топла като детската. Дори денят ми да е много натоварен, когато някое дете се доближи до мен и ми каже: „Госпожо, много си хубава, обичам те!“, съм готова да полетя.“
Вече 9 години Ваня Колева ръководи най-старата детска градина в община Ихтиман. Разположена е в централната част на града, от двора ѝ се разнася благоуханието на здравец, а под сянката на дебелите дървета през лятото децата и техните учителки намират прохлада. Двете сгради предлагат достатъчно място както за по-големите групи, така и за яслената. Имат и физкултурен салон, зала за тържества, кабинет по безопасност на движението, а съвсем отскоро – и специализиран кабинет за допълнителна подкрепа за личностно развитие. Просторният двор посреща малчуганите с много съоръжения и уреди, направени от естествени материали. Дървени пънчета, гъсеница за преминаване във възходящ и в низходящ ред, шведска стена, трон от царството на приказките, заобиколен със столчета във формата на гъбки, дървени пейки и пясъчници, както и голяма тревна площ, където се провеждат тренировки по футбол, спортни игри, процедури по закаляване и други занимания. Така изглежда отвън градината, която предлага максимален комфорт за детските нужди.
„Предизвикателство за нас беше вливането на ДГ „Слънчеви лъчи“ от село Вакарел през 2019 г. – обяснява Колева. – Селото се намира на около 20 км от Ихтиман, но за изминалите три години броят на децата значително се увеличи. Успяхме да обхванем и всички деца под 3-годишна възраст.“
Родителите харесват ДГ „Здравец“ и идват от всички краища на града и околните села, за да запишат децата си. За Ваня Колева, като директор, е важно да знае каква е причината, която води родителите при тях. „Методът е „от уста на уста“ – казва тя, – характерен е за малкия град, където почти всички се познават. Но смело мога да заявя, че успяваме да печелим и оправдаваме доверието на родителите, гарантираме им спокойствие, а това е особено важно.“
В ДГ „Здравец“ записват децата си и родители, които също са я посещавали и пазят добри спомени. Поради това на екипа не му се налага да убеждава никого в предимствата ѝ – хората знаят, че децата им са в сигурни ръце. „Защото за тях се грижат професионалисти – продължава директорката Колева – и всеки от тях пресъздава семейната среда, в която децата да се чувстват най-добре.“
Ако все пак се наложи да представя градината, Ваня Колева има какво да каже. Сбъднала детската си мечта, днес директорката вижда промяната у съвременните деца и се съобразява с това.
„Днешното дете – споделя наблюденията си Колева – е по-информирано, креативно и динамично. То e по-свободно и любопитно, може да се ориентира по-бързо в новостите, които излизат в сферата на технологиите, пътува повече с родителите си и дори може да коментира сюжетните линии във филми и сериали.“ Директорката осъзнава, че целият екип трябва непрекъснато да се усъвършенства и да се учи, за да бъде учителят по-добър всеки ден и най-вече да успява да вдъхнови децата. „В град като нашия, където населението е около 14 000 души, има недостиг на квалифицирани кадри за детските градини – обяснява Колева. – За моя радост, през последните няколко години постъпиха много млади хора, които имат желание да се посветят на децата и да се реализират в учителската професия.“ Повечето от тях са с висше образование, но с различна от педагогиката специалност. „Доста успешно ги мотивирах – казва тя. – Всички получиха квалификация „Предучилищна педагогика“. Някои от тях след това се ориентираха към училището или заминаха за чужбина. Останаха тези, които искат да работят с желание и любов към децата.“
С усета си за подходящите хора Колева поддържа екип, с който превръщат детската градина в място „слънчево, приказно и позитивно“. С мотото „Всички работим заедно, в това е тайната на успеха“ детската градина може да се похвали с множество инициативи, събития и проекти.
Една от тях е участието в Националната кампания за насърчаване на четенето. Възползват се и от двата проекта, свързани с книгите. Единият се казва „Маргаритка и разказвачът на приказки“, чийто създател Константин-Кирил Иванов сбъдва мечтата си да върне любопитството на децата към книгите. Благодарение на неговия проект във всяка група се четат приказки и стихчета от над 200 съвременни български детски автори. Децата се радват и слушат с удоволствие, защото пред тях книжката се разтваря от любим герой – като Бухалчо например. „Маргаритка“ е също много хубав проект, създаден от Вики от група „Мастило“ и Яна Липованска с любов към българските деца и с желание да чуят повече песни, да се срещат по-често с музиката и изкуството. Маргаритка присъства във всекидневието на децата и с приказка, песен или стих поддържа интереса към книгата и изкуството.
От екипа на ДГ „Здравец“ са си поставил и друга важна мисия. Опитват се да привлекат бащите към заниманията с техните деца. От февруари 2021 г. реализират проект „Грижата в ранното детство и ролята на мъжете“. Целта на дейностите по него е да се популяризира концепцията за грижовните мъже, така че от най-ранна възраст децата, и особено момчетата, да осъзнаят колко е важно да се грижат за себе си, за другите хора, за средата, която ги заобикаля. Проектът насочва вниманието на малчуганите и върху професиите, свързани с полагането на грижи в различни сфери от живота. Как те са включени в образователния процес в предучилищната и в началната училищна възраст и как повлияват върху по-нататъшния образователен/професионален избор на децата.
„Децата от нашата детска градина и техните бащи се включиха за трета поредна година в инициативата на асоциация „Родители“ – „Седмица на бащата“, която се проведе от 7 до 13 ноември 2022 г. –
продължава разказа за подкрепата на бащите Ваня Колева. – Националната кампания премина под името „Да бъдеш баща“ и бяхме приятно изненадани от голямата активност на татковците. Още от първата година те се включиха ангажирано. Успяхме да разчупим стереотипа, битуващ в малкия град, според който грижата за отглеждането и възпитанието на децата е отговорност само на майката. Горда съм да споделя, че тази година бащите на всички деца от една група направиха заедно къщички за птици, които поставиха на дърветата в двора на детската градина. Освен това участваха и в другите занимания, като рисуване, готвене, спортуване и игри. Предизвикателството към татковците „Безценно с татко“ доведе до много щастливи, удовлетворени и уверени деца.“
Усилията на екипа на ДГ „Здравец“ са насочени и към цялостно сътрудничество със семейството. Стремежът е родителите да бъдат по-подготвени за следващия етап от живота на своите деца – училищното образование. „Родителите имат чувство за принадлежност към институцията и я приемат като своя – казва Ваня Колева. – Често бабите и дядовците я наричат „детски дом“, както са я наричали преди години.“ Потвърждение за отдадеността на родителите е и участието им в кампанията „Аз избирам чаша за многократна употреба“ в партньорство с Обществения център по околна среда и устойчиво развитие. Семейството на едно от децата се включва в кампанията и за Деня на народните будители дарява иноксови чаши и купички за многократна употреба. Върху тях са гравирани с лазер картинки за идентификация на всяко дете. По този начин, освен че доставят радост на малчуганите, родителите се присъединяват към устойчивия процес за възпитанието им по отношение на природата и здравословния начин на живот.
В детската градина се обучават и деца с различна етническа принадлежност, които са приобщени успешно. Според директорката това се дължи и на ползотворния ефект от участието им в проект „Позитивна мултикултурна образователна среда – среда за активно социално приобщаване“ с партньор СНЦ „Алианс за регионални и граждански инициативи“. Още от 2014 г. с първия спечелен проект по ЦОИДУЕМ се използват като форма за работа на екипа с родителите и децата заедно т.нар. тематични ателиета в детската градина. С помощта и съдействието на родителите се осъществяват и всички екскурзии, занимания през ваканциите, туристически посещения. Тъй като Ихтиман е малък град, децата често правят туристически походи наоколо, организират спортни игри на близкия стадион. Когато времето позволява, излизат и извън града.
„Тази година посетихме китното село Чавдар с атрактивната пекарна „Прованс“ – разказва директорката. – Разгледахме фолклорния център, където децата се запознаха с местното културно наследство и участваха в интерактивен урок.
Децата и учителите от ДГ „Здравец“ вече възприемат като традиция посещенията си на Дома за стари хора в село Вакарел и ДЦДМУ „Антония Лафчийска“ в Ихтиман. Всяка година на
3 декември – Международния ден на хората с увреждания, Детската градина поздравява и жители на Ихтиман, които членуват в организацията към Съюза на инвалидите в България. В подготовката на посещението децата се възпитават в милосърдие, човечност и надежда. Затова и дарителските и благотворителните инициативи не са малко. Още в първия учебен ден вместо цвете децата дават пари, които се предоставят на засегнатите от есенното наводнение в село Каравелово. Средствата са предназначени конкретно за ДГ „Гина Кунчева“, филиал в Каравелово. Тази година от коледния базар се събират средства за закупуване на технически принадлежности за медицински апарат на едно от децата в градината.
Ваня Колева, за която 9-те години като директор изминават като 9 месеца, защото обича професията и децата, може да изброи още много събития и постижения на ръководената от нея образователна институция. Най-важното обаче не са многото проекти и програми, по които работят, а резултатът от тяхната реализация. А той се вижда от пръв поглед – по грейналите детски лица и широките усмивки на техните учители.
Уважаеми читатели, в. „Аз-буки“ и научните списания на издателството може да закупите от НИОН "Аз-буки":
Адрес: София 1113, бул. “Цариградско шосе” № 125, бл. 5
Телефон: 0700 18466
Е-mail: izdatelstvo.mon@azbuki.bg | azbuki@mon.bg